Jak finansować zakup samochodu – leasing, kredyt czy gotówka?

Jak finansować zakup samochodu – leasing, kredyt czy gotówka?

Zakup samochodu wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Chcemy wybrać jak najlepszy model, który spełni nasze oczekiwania. Zwracamy uwagę na markę, pojemność silnika, dodatkowe wyposażenie, wygląd i wiele innych. To także czas, kiedy zastanawiamy się jak sfinansować nasze auto. Najpopularniejsze formy to: leasing, kredyt oraz gotówka. Wszystkie opcje mają swoje wady oraz zalety. Warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Czego dowiesz się z artykułu?

Leasing

Czym jest leasing? To zakup np. auta przez instytucje finansującą i przekazanie go do użytkowania przedsiębiorcy lub osobie fizycznej. W przypadku umowy leasingowej samochód należy właśnie do instytucji finansującej, która go wypożycza w ograniczonym zakresie w zamian za terminowe spłacanie rat.

Dla przedsiębiorcy jest to duża korzyść, ponieważ amortyzowaniem pojazdu zajmuje się leasingodawca. Zaletą jest również to, że zdolność kredytowa użytkownika nie zostaje obciążona. Dodatkowo może on sobie odliczyć VAT od faktury wystawianej przez firmę leasingową i zaksięgować resztę kwoty jako koszt uzyskania przychodu. Po wygaśnięciu umowy można auto oddać leasingodawcy lub je wykupić.
Jednak instytucja, która oddaje samochód do użytku, ma prawo żądać zakupienia polisy we wskazanej przez siebie firmie oraz serwisowania tylko w ASO. Można oczywiście zmienić ubezpieczyciela, ale musi spełniać on konkretne warunki wskazane przez leasingodawcę. Chociaż i to nie gwarantuje, że wniosek zostanie zaakceptowany. Należy również podkreślić, że auto nie jest własnością leasingobiorcy, a tym samym, jeśli użytkownik chce dokonać modyfikacji w pojeździe, także musi na nie uzyskać zgodę. W przypadku zniszczenia lub kradzieży auta, raty trzeba spłacić do końca, chyba że ubezpieczenie je pokryje.

Leasing konsumencki został stworzony z myślą o klientach indywidualnych, którzy nie mają swoich firm. Formalności są ograniczone do minimum. Można uzyskać korzystniejsze warunki ubezpieczenia niż w przypadku zakupu za gotówkę, jednak poza obowiązkowym OC należy wykupić również AC i NNW. Wiąże się to z wyższymi kosztami. Zaletą jest również fakt, że w historii kredytowej nie widnieje zobowiązanie z tytułu leasingu.
Główną wadą tej formy finansowania samochodu jest to, że nie jest on własnością leasingobiorcy. Aby tak się stało, należy wykupić auto po zakończeniu umowy. Dodatkowo w przypadku kradzieży bądź szkody całkowitej firma finansująca może zażądać natychmiastowego spłacenia wszystkich rat.

Kredyt samochodowy

Inna formą finansowania auta może być kredyt samochodowy zarówno na pojazdy nowe, jak i używane. Jego główną zaletą jest to, że wysokość oprocentowania jest niższa niż w przypadku kredytów na inny cel. Zabezpieczeniem jest np. cesja praw AC, czyli przeniesienie praw z ubezpieczenia AC na bank. Historia kredytowa wnioskodawcy zostanie dokładnie sprawdzona, czy nie widnieje on w BIK. Bank wskaże także niezbędne dokumenty, które należy dostarczyć, aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W dowodzie rejestracyjnym może figurować sam kredytobiorca lub dodatkowo bank jako współwłaściciel.

Wadą takiego rodzaju finansowania jest fakt, że spłacana kwota zawsze będzie większa niż realna wartość auta. Do tego im starszy pojazd, tym większe oprocentowanie może zostać naliczone. Niestety bank może również wymagać wpłacenia wkładu własnego, co nie dla każdego jest dogodnym rozwiązaniem.

Zakup za gotówkę

Często wybieranym sposobem zapłaty za samochód jest gotówka. Nie wymaga to wielu formalności jak w przypadku kredytu, gromadzenia dokumentów i oczekiwania na pozytywną decyzję. Wystarczy wybrać odpowiadający kryteriom pojazd i zapłacić za niego. Co ważne ponosimy koszty wartości auta, nie płacąc przy tym innym instytucjom np. za udzielenie kredytu. W przypadku firmy można również zakwalifikować pojazd jako koszt uzyskania przychodu oraz odliczyć VAT.

Musimy pamiętać jednak, że jednorazowy wydatek poniesiony na zakup samochodu za gotówkę obciąża budżet zarówno domowy, jak i przedsiębiorstwa. W przypadku firmy tracimy finanse, które mogłyby być przeznaczone na dalszą inwestycję i generowałyby zyski.
Osoba fizyczna zaś jednorazowo ponosi wysokie koszty, przez co może utracić zabezpieczenie finansowe. Dlatego lepiej nabyć pojazd za gotówkę w przypadku, gdy kwota stanowi tylko część posiadanych oszczędności.

Wybór odpowiedniej formy finansowania nie jest łatwy. Zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i indywidualny klient stoją przed podjęciem poważnej decyzji. Aby wybrać najlepszą opcję, należy porównać wady oraz zalety, a następnie zastanowić się co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w naszej sytuacji finansowej.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *