Jak kupić ETF?

Jak kupić ETF?

ETF to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Celem ich działania jest odwzorowanie indeksów, na których bazują. Niskie koszty obsługi oraz dywersyfikacja portfeli inwestycyjnych sprawiają, że coraz więcej osób rozważa korzystanie z tego instrumentu. Pytanie jednak: jak kupić ETF? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Jak działają ETF?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to narzędzie inwestycyjne, które pojawiło się na rynku już kilkadziesiąt lat temu, jednak w Polsce funkcjonuje stosunkowo niedawno. Debiut ETF-ów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych miał miejsce w 2011 roku.

Chociaż ETF-y mają w nazwie słowo „fundusz”, ich sposób działania znacznie odbiega od funkcjonowania standardowych FIO i FIZ. Tu jednostki udziału w funduszu są traktowane jak papiery wartościowe, co oznacza, że obraca się nimi jak akcjami na giełdzie. Można nimi swobodnie dysponować w czasie trwania sesji giełdowej, a ich wartość zmienia się na bieżąco.

Sama wartość jednostek jest bezpośrednio uzależniona od konkretnego indeksu giełdowego. Podstawowe fundusze to te bazujące na indeksach typu WIG20, S&P czy DAX – a więc na wynikach najlepiej notowanych spółek giełdowych. Są jednak również te tworzone w oparciu o inne portfele inwestycyjne. Jednak niezależnie od tego, jaki indeks warunkuje wyniki, sposób zarządzania jest podobny: stosuje się tu zarządzanie pasywne. Działania się w dużej mierze zautomatyzowane, ponieważ mają, tylko i aż, odzwierciedlać aktualny wynik indeksu. Dlatego też, jeśli indeks rośnie, rosną też zyski uczestników ETF, a jeśli spada – spada też wartość jednostek.

 

Jak kupić ETF – 3 metody

Skoro ETF działa w obrębie giełdy, metody kupowania jednostek w takich funduszach są podobne do standardowego inwestowania w akcje. Robi się to za pośrednictwem domu maklerskiego, a w praktyce – przez konto maklerskie. Oto, jakie konkretne możliwości przed Tobą stoją.

  1. Kupowanie ETF na GPW przez polski dom maklerski

Najbardziej podstawowa opcja, z której możesz skorzystać, to inwestycja w ETF na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych za pośrednictwem polskiego domu maklerskiego. To proste rozwiązanie, które jednak daje Ci dostęp do bardzo ograniczonej liczby opcji. Na GPW jest notowanych tylko 7 ETF-ów. Z drugiej strony w tym przypadku – z uwagi na to, że inwestycja jest prowadzona w złotówkach – nie ponosisz ryzyka związanego ze zmianą kursu walut.

  1. Kupowanie ETF za granicą przez polski dom maklerski

To ciekawa i wygodna opcja, która daje dostęp do kilkuset różnych ETFów na rynkach zagranicznych. Trzeba pamiętać, że każde biuro maklerskie ma swoją ofertę – częściowo lista ETF-ów się pokrywa, ale nie zawsze. Dlatego jeśli interesuje Cię konkretny fundusz, upewnij się, że jest on dostępny przez interesujące Cię konto maklerskie.

  1. Kupowanie ETF na rynkach zagranicznych przez zagraniczne domy maklerskie

Często przekłada się to na niższe prowizje od zakupu jednostek, choć jest to uzależnione od konkretnego rynku. Jeśli jednak zdecydujesz się na taką ofertę, musisz pamiętać o samodzielnym odprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych. Trzeba również pamiętać o ograniczeniach związanych z rezydencją podatkową.

Jak zatem widać, wejście na rynek ETF jest relatywnie proste. Sposób, w jaki tego dokonasz, jest uzależniony m.in. od Twojego poziomu doświadczenia oraz oczekiwań co do inwestycji. Podejmij świadomą decyzję!

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *