Jak wygłuszyć wnętrze samochododu? Poradnik dla zmęczonych hałasem kierowców!

Jak wygłuszyć wnętrze samochododu? Poradnik dla zmęczonych hałasem kierowców!

3 lata i 11 miesięcy. Według badań to średni czas, który spędzamy w samochodzie podczas swojego życia, zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie. Co zrobić, żeby motoryzacyjne chwile nie były dla nas udręką, tylko czystą przyjemnością? Zadbajmy o odpowiedni poziom komfortu jazdy, skupiając się na niskim poziomie hałasu wewnątrz pojazdu. Wiemy, od czego zacząć i jak skutecznie wygłuszyć samochód

Cicha jazda – na zdrowie! 

Bodźce dźwiękowe na drodze potrafią doprowadzić każdego kierowcę do szewskiej pasji. Nawet jeżeli jesteśmy mistrzami zen i znamy wszystkie praktyki relaksacji, to dźwięk klaksonu połączony z syreną alarmową straży pożarnej i wyciem rozpędzonego motocyklisty skutecznie wyprowadzi nas z równowagi. To zupełnie naturalne. Hałas negatywnie wpływa na słuch oraz układ nerwowy ludzkiego organizmu. Problemy z koncentracją, zmęczenie, zaburzenia orientacji, rozdrażnienie, ból głowy, podniesienie ciśnienia krwi, a nawet lekkie uszkodzenie słuchu to tylko przykładowe następstwa głośnej jazdy.

 

Co wpływa na akustykę wewnątrz auta?

Na właściwości akustyczne auta wpływa przede wszystkim jego wielkość oraz kształt nadwozia. Nie bez znaczenia jest również klasa pojazdu. Im wyższa, tym poziom wygłuszenia samochodu jest lepszy, a jazda nim bardziej komfortowa. Obecnie producenci aut prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań, które mają poprawić akustykę ich pojazdów. Dodatkowe materiały wygłuszające, laminowane szyby, automatyczne wygłuszenie maski samochodu czy wprowadzenie lekko wygiętej ściany grodziowej pomiędzy silnikiem a kabiną to tylko część wyciszających działań car designerów.

 

Źródła hałasu w samochodzie

Dźwięki o wysokiej częstotliwości docierają do nas przede wszystkim z jednostki napędowej pojazdu, czyli silnika. Dzięki niemu nasze auto ma moc, ale to w jego wnętrzu zachodzą wszystkie głośne procesy aerodynamiczne i mechaniczne. Dodatkowy, nieprzyjemny pomruk silnika może wywołać jazda, podczas której kierowca nie wybiera optymalnego biegu do osiąganej prędkości.

Kolejnym źródłem hałasu w samochodzie są nadkola i koła. Pomimo tego, że producenci wygłuszają nadkola specjalnymi materiałami, to ogumienie kół, które toczy się po drodze, wywołuje hałaśliwe tarcie. W tym przypadku wyciszenie aut to nie wszystko, znaczenie ma również wybór odpowiednich opon. W krajach UE ich głośność oznaczana jest za pomocą specjalnych etykiet. Poziom hałasu wyrażają charakterystyczne fale (od jednej od trzech). Opony oznaczone jedną falą to modele ciche, których poziom natężenia dźwięku utrzymuje się poniżej 68 dB. Popularne ,,trójki”, czyli opony z trzema falami, przekraczają podczas pracy poziom 71 dB.

Dodatkowo, wymieniając źródła hałasu w samochodzie, nie możemy zapomnieć o szumie powietrza przechodzącego przez karoserię, skrzypiącej tapicerce, systemie klimatyzacji oraz słabo wygłuszonych drzwiach bocznych, które przez swoją budowę działają jak pudła rezonansowe. Co więcej, zwracajmy uwagę na prawidłowe ustawienie lusterek.

 

Wygłuszanie samochodu

Jeżeli marzymy o cichej jeździe, powinniśmy rozważyć dodatkowe wygłuszanie samochodów. Celem takiego działania jest obniżenie poziomu hałasu wewnątrz kabiny pojazdu. W praktyce polega ono na zamontowaniu dodatkowej warstwy materiałów wygłuszających, takich jak maty czy pianki izolacyjne, na kluczowe elementy auta: dach, podłoga, drzwi, komorę silnika, nadkola oraz powierzchnię bagażnika. Zobacz, jak wyciszyć samochód!

 

Czym wyciszyć wnętrze samochodu?

Maty bitumiczne

Najpopularniejszym materiałem wygłuszającym do samochodów są maty bitumiczne. Ich celem jest redukcja drgań i wibracji karoserii oraz wygłuszenie takich elementów jak drzwi, podłoga czy nadkola. Do wyboru mamy wersje sztywne stosowane na duże powierzchnie i flex na drobne elementy. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest stosunek jakości do ceny. Za niewielki pieniądze możemy uzyskać zadowalający efekt wyciszenia wnętrza auta. Jednak musimy pamiętać, że maty bitumiczne mają warstwę kleju, którą podczas montażu należy podgrzać, by stała się bardziej plastyczna, co wydłuża proces instalacji. Co więcej, bitumiczna mata wygłuszająca do auta ma niską odporność na skrajne temperatury. Letnie upały sprawiają, że materiał ten często odkleja się od blachy, a silne mrozy narażają go na pęknięcia.

Cena: ok. 50 zł za 1m2

Zastosowanie: amatorskie i budżetowe realizacje

 

Maty butylowe

To doskonała mata wygłuszająca do samochodu, która kształtuje przestrzeń akustyczną. Pokrywa ją dodatkowa warstwa aluminium, pozwalająca na uzyskanie lepszych efektów wygłuszających. Jest ona łatwa w montażu, ponieważ nie wymaga podgrzewania. Matę butylową wystarczy precyzyjnie przykleić na wybrany element wnętrza samochodu. Co więcej, maty tego rodzaju są odporne na skrajne warunki temperatur.

Cena: ok. 80 – 100 zł za 1m2

Zastosowanie: amatorskie i profesjonalne realizacje

 

Pianki kauczukowe

Pianki kauczukowe stosujemy jako warstwę absorpcyjną maty wygłuszającej na dużych powierzchniach we wnętrzu samochodu np. na dachu. To popularna alternatywa dla pianek filcowych mających problem z pochłanianiem zapachów i wilgoci.  Pozwalają one na skuteczniejsze odizolowania przestrzeni pasażera od drażniących dźwięków. Oprócz właściwości wygłuszających pianki kauczukowe są świetnym izolatorem ciepła.

Cena: ok. 15 zł za 1m2

Zastosowanie: amatorskie i profesjonalne realizacje

 

Pianki poliuretanowe

Można śmiało powiedzieć, że to rodzaj pianek do zadań specjalnych. Są one odporne na działanie ognia i substancji chemicznych. Dzięki piankom poliuretanowym możliwe jest wyciszenie silnika i maski samochodu.

Cena: ok. 30 zł za 1m2

Zastosowanie: amatorskie i profesjonalne realizacje

 

Po zakupie materiałów wygłuszających możemy rozpocząć ich instalację. Tylko od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy wyciszaniu poszczególnych elementów pojazdu?

 

Wygłuszanie samochodu – dach

Wygłuszanie dachu trzeba rozpocząć od zdemontowania podsufitki. Powierzchnię, która znajduje się pod nią, należy oczyścić i dokładnie odtłuścić. Następnie za pomocą miarki musimy dokonać dokładnego pomiaru sufitu auta, który będzie niezbędny do dopasowania mat wygłuszających. Na blachę dachu warto położyć, tłumiącą wibrację, matę butylową. Układamy ją za pomocą rolki dociskowej, tak aby nie dopuścić do powstania pęcherzy powietrza. Jako drugą warstwę możemy wybrać jedną z dostępnych, absorbujących hałas, pianek kauczukowych.

 

Wygłuszanie samochodu – podłoga i przednie nadkola

Wyciszenie samochodu nie może obyć się bez odpowiedniej izolacji akustycznej podłogi. Aby zamontować maty wygłuszające do samochodu na podłodze, należy zdemontować przednie i tylne fotele wraz z wykładziną. Odkryta blacha musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Na wymierzonej powierzchni przyklejamy matę butylową, która będzie pierwszą warstwą ochronną od hałasu i wibracji. W celu zapewnienia termoizolacji i dodatkowego wyciszenia na matę nakładamy kauczukową piankę samoprzylepną.

 

Wygłuszenie auta – drzwi

Drzwi możemy wygłuszyć zwykłą matą bitumiczną, jednak nie jest to proste zadanie. Materiał ten często się łamie, a jego montaż na nierównej powierzchni jest bardzo uciążliwy. Najlepszym wyborem będą maty oparte o gumę butylową. Wygłuszenie drzwi samochodu składa się z następujących kroków:

  • Pracę zaczynamy od elektroniki. Odkręcamy oryginalne głośniki ze ściany drzwi.
  • Następnie usuwamy piankę/folię z elementów i otworów audio.
  • Oczyszczamy spodnią powierzchnię i odtłuszczamy blachę.
  • Butylowa mata wygłuszająca drzwi powinna wypełnić wewnętrzną stronę blachy znajdującej się za głośnikiem. Przeklejając ją, nie pomijamy otworów technologicznych. Całość dopasowujemy wałkiem tak, by nie zostawić miejsca na pęcherze powietrza.
  • Wygłuszanie drzwi samochodu kończy przyklejenie pianki kauczukowej na ich boczek. Pozwala ona wyeliminować nieprzyjemne ,,trzaski” plastiku.

Wygłuszenie samochodu – przegroda czołowa

Przegroda czołowa to nic innego jak część nadwozia oddzielająca komory silnika od kabin pasażerskich. Przegroda czołowa w nowoczesnych autach podtrzymuje kolumnę kierowniczą, szybę przednią, deskę rozdzielczą oraz półkę mocowania akumulatora i silnika wycieraczek. Materiały wygłuszające, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się maty bitumiczne z izolacją, wklejamy po obu stronach grodzi czołowej samochodu. Dzięki temu zablokujemy rozchodzenie się dźwięków po stali, z której jest wykonana. Pamiętajmy, że wygłuszenie grodzi silnika jest bardzo ważne – znacznie ogranicza hałas i wpływa na wyciszenie silnika.

 

Wygłuszanie auta – silnik

Wyciszenie silnika ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Materiały wygłuszające montujemy na jego osłonie. Musimy pamiętać, że w przypadku tej instalacji możemy używać wyłącznie materiałów żaroodpornych. W komorze silnika panuje bardzo wysoka temperatura. Przed montażem mat wygłuszających, należy dokładnie oczyścić osłonę silnika. Kolejnym krokiem je docięcie mat i ich staranne przyklejenie na przygotowaną powierzchnię. Nakładamy gotową osłonę na silniku, zwracając uwagę na miejsce styku tłumika z matą – to ono jest najbardziej narażone na przegrzanie. Wyciszenie silnika jest czynnością dość skomplikowaną, dlatego jeżeli nie czujemy się na siłach, warto powierzyć ją w ręce profesjonalistów.

Ważne: dzięki matom wygłuszającym komora silnika będzie szybciej osiągać optymalną temperaturę pracy.

 

Wygłuszenie samochodu – bagażnik i tylne nadkola

Wyciszenie bagażnika może być doskonałym motywatorem do porządków. Przed rozpoczęciem prac musimy go opróżnić, włącznie z wykładziną, kołem zapasowym i całym zestawem samochodowych akcesoriów. Koniecznością jest również odkurzenie kufra oraz zdemontowanie elementów wykończeniowych. Kiedy dotrzemy do gołej blachy, musimy ją dokładnie oczyścić i odtłuścić. W celu wygłuszenia wnętrza bagażnika odpowiedni kawałek maty (najlepiej butylowej) przyklejamy bezpośrednio na blachę, tak by nie dostało się pod nią niepożądane powietrze. Po oklejeniu całego bagażnika matami przechodzimy do aplikacji pianek.

Jeżeli nie jesteśmy właścicielami np. Rolls-Royce’a Phantom VIII, prędzej czy później zetkniemy się z problemem męczącego hałasu we wnętrzu naszego auta. Istnieją jednak sposoby na walkę z niepożądanymi dźwiękami w kabinie pasażera. Wystarczą zakupy online, podczas których wybierzemy maty wyciszające do samochodu i pianki, wolny weekend oraz odrobina samozaparcia do ich zamontowania na poszczególnych elementach pojazdu. Już wiemy jak wygłuszyć drzwi, czy nasz ulubiony bagażnik. Tak więc, do dzieła. Szerokiej, cichej drogi!

 

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *