Zastosowanie druku 3D w medycynie. Przykłady użycia drukarek przestrzennych

Zastosowanie druku 3D w medycynie. Przykłady użycia drukarek przestrzennych

Druk 3D znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym także w medycynie. Pozwala na zastąpienie kończyn, a w ostatnim czasie są prowadzone również badania, które mają na celu stworzenie prawdziwych organów. Jak dokładnie druk 3D jest wykorzystywany w medycynie? Co można stworzyć dzięki drukarkom przestrzennym?

Protezy 3D w medycynie

Drukarki przestrzenne są powszechnie wykorzystywane w medycynie do tworzenia tanich protez. Co ciekawe, niektóre projekty są ogólnodostępne i osoby, które mają odpowiedni sprzęt, mogą wydrukować je samodzielnie. W ten sposób można z powodzeniem dopasować protezę do własnych potrzeb, na przykład pod względem wielkości.

Druk 3D można również wykorzystać jako implant czaszki. Sprawdza się on w przypadku osób, które przeszły poważny uraz i straciły część kości. Specjalne polimery są twarde, odporne na działanie wielu czynników i pozwalają na bezproblemowe wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Umożliwiają pacjentowi powrót do normalnego trybu życia bez obawy o dalsze uszkodzenia głowy.

Żywe tkanki a druk 3D

Obecnie trwają badania, które mają na celu tak usprawnić druk 3D, że będzie on mógł być wykorzystywany do tworzenia żywych tkanek, wykorzystywanych np. do leczenia skóry w wyniku poparzeń. Z założenia będzie można zeskanować ranę, dzięki czemu płat skóry zostanie idealnie dopasowany do uszkodzenia. To świetna perspektywa, która ułatwiłaby leczenie wielu poważnych poparzeń.

Podobne badania dotyczą również całych organów. Coraz więcej badaczy pracuje nad drukowaniem kości, nerek czy małżowin usznych. Jeśli takie badania okażą się owocne w skutkach, brak dawcy organów przestanie być problemem. Obecnie do pracy nad drukowanymi organami stosuje się specjalne żele oraz komórki macierzyste. Technologia ta stale się rozwija, dlatego przewiduje się, że już za parę lat drukowane części ciała będą niemożliwe do odróżnienia,

 

Druk 3D a tabletki

Drukarka przestrzenna może być stosowana również do drukowania tabletek. W ten sposób można precyzyjnie dawkować leki oraz je personalizować. Obecnie na rynku pojawiają się pierwsze preparaty tego typu. Dzięki nim nie trzeba wybierać spośród dostępnych środków, a jedynie zlecić wydrukowanie konkretnego leku. Prawdopodobnie w kolejnych latach takie rozwiązanie stanie się znacznie popularniejsze.

 

Druk 3D do produkcji urządzeń dla chorych

Druk 3D od lat jest już wykorzystywany do tworzenia wszelkich pomocy dla osób chorych. Mowa tu m.in. o specjalnych szkieletach, które mają pomagać ludziom z porażeniem kończyn. Na rynku pojawiają się też modele gipsów stworzonych w oparciu o charakterystykę ciała danej osoby. Są one idealnie dopasowane do kończyn, dlatego ułatwiają ich zrastanie.

Drukarka przestrzenna sprawdza się idealnie w takim zastosowaniu ze względu na fakt, że urządzenia i gipsy powinny być idealnie dopasowane do ciała danej osoby. Nie ma więc sensu produkować ich w wielu egzemplarzach. Wystarczy pobrać odpowiednie wymiary, a szkielet czy gips zostaną odpowiednio dopasowane do ciała konkretnego pacjenta.

Drukarka przestrzenna może być wykorzystana także do tworzenia sprzętu do rehabilitacji. Są to różnego rodzaju przedmioty, które ułatwiają szybki powrót do zdrowia osobom borykającym się z różnymi problemami.

 

Druk 3D wykorzystywany w nauce

Medycyna to także nauka. Z tego powodu druk 3D jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju modeli anatomicznych. W przeciwieństwie do klasycznych rysunków pozwala on na przedstawienie rzeczywistej budowy konkretnego organu czy kości. To bardzo przydatna właściwość, z której korzysta się na każdym etapie nauki. Modele 3D są również powszechnie wykorzystywane do przeprowadzania symulacji dotyczących warunków podczas operacji. W ten sposób chirurdzy mogą działać znacznie precyzyjniej, a ryzyko powikłań zmniejsza się.

 

Dlaczego druk 3D jest tak powszechnie wykorzystywany w medycynie?

Druk 3D znajduje swoich zwolenników w wielu branżach, ale w medycynie jest on powszechnie stosowany już od kilku lat. Taka technika ma jedną ważną zaletę nad tradycyjnymi metodami – pozwala na uzyskanie precyzyjnych kształtów wszędzie tam, gdzie nie sprawdzi się odlewnictwo.

Druk 3D ma jeszcze więcej zalet. Najważniejsze z nich to:

  • budżetowy sposób na wykonanie jednego egzemplarza,
  • możliwość pełnej personalizacji, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku implantów,
  • różnorodność dostępnych materiałów, w tych także tych, które pozwalają na stosowanie w kontakcie z ludzkim ciałem,
  • wszechstronność – druk 3D można zastosować zarówno podczas nauki anatomii, jak i przeprowadzania operacji czy jako proteza dla osoby, która utraciła kończynę.

Druk 3D stale jest rozwijany. Na rynku pojawiają się nowe urządzenia, które pozwalają na jeszcze lepsze odwzorowywanie konkretnych elementów ciała. Obecnie pracuje się także nad metodami, które pozwoliłyby drukować niezbędne organy podczas przeszczepów. Nauka rozwija się bardzo szybko, dlatego być może w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania staną się osiągalne.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *