1 miesiąc ciąży, kiedy zrobić test ciążowy

1 miesiąc ciąży, kiedy zrobić test ciążowy

1 miesiąc ciąży to czas, gdy ani Ty, ani nikt z Twojego otoczenia nie domyśla się jeszcze, że w Twoim ciele rozpoczyna się niesamowity proces powstawania nowego życia. Nie spodziewaj się ciążowych objawów, na nie przyjdzie czas później. Nawet jeśli domyślasz się, że mogło dojść do zapłodnienia, poczekaj do terminu spodziewanej miesiączki i wykonaj test. Na razie dziecko rozwija się w słodkiej tajemnicy przed całym światem.

1 miesiąc ciąży objawy

 1 miesiąc ciąży liczymy od 1 do 4 tygodnia ciąży. Umownie czas trwania ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli średnio na 2 tygodnie, zanim doszło do zapłodnienia. Sam dzień, w którym doszło do poczęcia, jest trudny do określenia, dlatego, aby precyzyjnie obliczyć czas trwania ciąży, lekarze posługują się datą ostatniej miesiączki. Pod koniec 1 miesiąca ciąży, zarodek ma ok. 2 tygodnie, ale rozwija się bardzo intensywnie.

Większość kobiet w pierwszym miesiącu ciąży nie doświadcza żadnych objawów. Pierwszym sygnałem, że coś się wydarzyło, jest najczęściej brak miesiączki w spodziewanym terminie. Inne objawy, które mogą zacząć się pojawiać to:

 

  • Ciągłe zmęczenie. Nie robisz nic, a czujesz się jakbyś przebiegła maraton. Cały czas chodzisz senna i nie masz siły na nawet drobne czynności. To jeden z pierwszych objawów, że spodziewasz się dziecka.
  • Tkliwość i bolesność piersi. Dla wielu kobiet jest to pierwszy sygnał, że są w ciąży. Piersi nabrzmiewają, stają się tkliwe, a ich dotyk sprawia ból. Brodawki powiększają się i zmieniają kolor na ciemniejszy.
  • Zmiany nastrojów, wahania hormonalne, które zachodzą w organizmie, powodują to, że łatwo się denerwujesz i najdrobniejszy problem może wytrącić Cię z równowagi. Stany od chwilowej euforii po łzy w wielu przypadkach wcale nie są przesadzone.
  • Wyczulony węch. Ciągle wydaje Ci się, że coś brzydko pachnie. Otwierasz lodówkę i masz wrażenie, że całe jedzenie jest zepsute. Zaczyna Cię drażnić zapach psa lub kota. Kobiety ciężarne, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży są bardzo mocno wyczulone na zapachy.
  • Mdłości. Możesz je odczuwać codziennie rano albo tylko po jedzeniu określonych produktów. Jest to jeden z bardziej uciążliwych objawów wczesnej ciąży.

 

Jeśli zaobserwowałaś u siebie wczesne objawy ciąży, pierwszym krokiem, jaki warto wykonać to domowy test ciążowy. Pamiętaj tylko, że nie ma sensu robić go wcześniej niż po terminie spodziewanej miesiączki. Zrobiony zbyt wcześnie pokaże wynik negatywny. Jeśli zrobiłaś test, wynik jest ujemny, ale dalej doświadczasz objawów ciąży, powtórz test za kilka dni. Zwróć uwagę, że nawet delikatna, słabo widoczna kreska świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Potwierdzić ciąże możesz też, badając krew w laboratorium.

 

Dziecko w 1 miesiącu ciąży

Dziecko w 1 miesiącu ciąży rozwija się w wielkiej tajemnicy. Pomimo tego, że jesteś w 4 tygodniu ciąży, zarodek rozwija się dopiero od 2 tygodni, licząc od zapłodnienia. Pierwsze dwa tygodnie to czas, gdy organizm matki przygotowuje się do potencjalnego poczęcia. W momencie, gdy kobieta ma owulacje i jest aktywna seksualnie, dochodzi do spotkania męskiego nasienia z komórką jajową. Komórki łączą się i rozpoczyna się niesamowity proces tworzenia nowego życia. Zapłodniona komórka, już w drodze z jajowodu do macicy bardzo szybko się dzieli.

Po tygodniu od zapłodnienia komórka dociera do macicy i zagnieżdża się w niej. Wydarzeniu temu może czasem towarzyszyć plamienie z dróg rodnych, które omylnie możesz uważać za miesiączkę. Komórka jajowa dalej intensywnie się dzieli, by po 2 tygodniach od zapłodnienia składać się już z kilkuset komórek, które zaczynają tworzyć warstwy. Następnie wyspecjalizują się one na konkretne narządy. Pod koniec pierwszego miesiąca zaczyna się wykształcać centralny układ nerwowy. Zarodek przyjmuje postać małej kijanki.

 

Co jest ważne w 1 miesiącu ciąży

W 1 miesiącu ciąży nie jesteś jeszcze świadoma rozwijającego się nowego życia, ale jeśli planowałaś dziecko i przygotowywałaś się do tego wydarzenia, na pewne rzeczy powinnaś zwrócić uwagę jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia. Jeśli nie planowałaś ciąży, poniższe wskazówki zacznij, praktykować jak tylko zorientujesz się, że możesz w niej być.

  • Zacznij brać kwas foliowy. Warto jego suplementacje rozpocząć nawet 6 miesięcy przed planowanym zapłodnieniem. Zapobiega on poważnym wadom wrodzonym układu nerwowego takim jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.
  • Zrezygnuj ze wszystkich używek. Jak tylko zorientujesz się, że jesteś w ciąży, wyeliminuj alkohol i ewentualne środki narkotyczne. Jeśli na etapie planowania dziecka tego nie zrobiłaś, teraz rzuć palenie. Stosowanie używek ma bardzo szkodliwy wpływ na rozwój płodu, zwłaszcza na etapie wykształcania się narządów.
  • Zadbaj o swoją dietę. Zacznij zwracać większą uwagę, na to, co jesz. Podstawą powinna być zdrowa i zbilansowana dieta. Żywność mocno przetworzona i kaloryczna nie przysłuży się ani Tobie, ani rozwijającemu się dziecku.
  • Zwróć uwagę na leki, które przyjmujesz. Jeśli bierzesz na stałe jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem. Niewiele jest leków, poza paracetamolem, które można stosować w ciąży. Zwróć też uwagę na leki dostępne bez recepty oraz suplementy. Dla bezpieczeństwa wstrzymaj się z ich stosowaniem do wizyty u lekarza.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *