3 miesiąc ciąży to czas, gdy zaczynasz oswajać się z nową sytuacją. Rozwijające się dziecko dalej jest Waszą tajemnicą, ale powoli czujecie się już gotowi, aby poinformować rodzinę i przyjaciół. W 3 miesiącu ciąży część nieprzyjemnych objawów ciążowych zanika, ale też pojawiają się nowe. Czujesz się spokojniejsza, bo już zdążyłaś wypracować sobie własne metody na męczące dolegliwości i na pewno odczuwasz, że masz więcej energii.
Czego dowiesz się z artykułu?
3 miesiąc ciąży, który to tydzień
3 miesiąc ciąży trwa od 9 tygodnia do końca 13 tygodnia ciąży. Zalicza się do 1 trymestru ciąży. Twoja ciąża w tym okresie nadal jest bardzo młoda i występuje wyższe ryzyko poronienia. Wizualnie jeszcze nie widać, że spodziewasz się dziecka, ale maluch w Twoim brzuchu rozwija się bardzo szybko, niedługo poczujesz, że ulubione spodnie robią się za ciasne.
Brzuch w 3 miesiącu ciąży
Wiele przyszłych mam nie może doczekać się, kiedy ciążowy brzuszek zacznie się powiększać. Ty już widzisz, że troszkę przytyłaś i że zaczynasz zaokrąglać się w talii, ale dla ludzi z Twojego otoczenia nie jest to jeszcze widoczne. Twój brzuch w 3 miesiącu ciąży zależy też od wagi i budowy Twojego ciała. U osób szczupłych i drobnych zmiany szybciej będą widoczne niż u kobiet, które są większej budowy. W 3 miesiącu ciąży zauważysz, że Twoja waga wzrosła. Przyglądaj się swojej diecie i nie ulegaj zbyt często zachciankom, w pierwszym trymestrze nie powinnaś przytyć więcej niż 2 kilogramy. Pamiętaj również o aktywności fizycznej, jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz uprawiać delikatną gimnastykę przeznaczoną dla kobiet w 1 trymestrze ciąży. Twoje ciało, a zwłaszcza kręgosłup, będzie Ci wdzięczny.
Objawy w 3 miesiącu ciąży
Na początku 3 miesiąca możesz mieć wrażenie, że wszystkie nieprzyjemne objawy nasiliły się i będziesz odczuwać wyraźny spadek formy. Twoje dziecko bardzo intensywnie się rozwija, a dla Twojego organizmu jest to bardzo duży wysiłek. Na szczęście niecały miesiąc będzie taki trudny, niedługo poczujesz przypływ energii. Pod koniec 3 miesiąca ciąży dotychczasowe objawy zaczną ustępować. Na co jeszcze musisz się przygotować w 3 miesiącu ciąży:
- Wzrost masy ciała, kiedy miną ciążowe nudności, zwiększy Ci się apetyt, pojawią się również zachcianki żywieniowe.
- Częste oddawanie moczu.
- Mogą zacząć pojawiać się przebarwienia na skórze.
- Żylaki lub pajączki na nogach, zwłaszcza jeśli masz predyspozycje genetyczne.
- Wybuchy gorąca.
Wraz z końcem 3 miesiąca ciąży, wejdziesz w kolejny drugi trymestr, który jest dla kobiet najłagodniejszy, a trudy i nieprzyjemności 1 trymestru pójdą w zapomnienie.
Dziecko w 3 miesiącu ciąży
W 3 miesiącu ciąży większość organów jest już ukształtowana i będą się dalej doskonalić. Maluch rośnie bardzo intensywnie. Około 10 tygodnia potrafi otwierać i zamykać usta, podejmuje pierwsze próby połykania płynu owodniowego. Kręgosłup twardnieje i prostuje się, zanikają błony oraz ogonek, dziecko prostuje kończyny. W 3 miesiącu ciąży dziecko kończy fazę embrionalną i zaczyna się okres płodowy, który potrwa aż do rozwiązania. Ryzyko wystąpienia wad genetycznych czy uszkodzenia płodu maleje. Zaczynają rozwijać się narządy płciowe, ale określenie płci dziecka nie jest jeszcze możliwe. Z końcem 3 miesiąca ciąży, maluch robi się bardzo ruchliwy, jeszcze ma dużo miejsca, więc do woli może się obracać. Dla kobiety fikołki dziecka będę wyczuwalne dopiero za kilka tygodni, ale przy odrobinie szczęścia można je zobaczyć na badaniu USG.
Badania w 3 miesiącu ciąży
Jeśli nie byłaś jeszcze na pierwszej wizycie u lekarza, który potwierdził ciążę, to warto to zrobić na początku 3 miesiąca, Do 10 tygodnia ciąży powinnaś wykonać badania krwi zlecone przez położnika, tak aby wyniki zabrać ze sobą na kolejną wizytę.
Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży czeka Cię obowiązkowe badanie USG, zwane pierwszym badaniem prenatalnym. Lekarz ocenia wiek ciąży, budowę płodu, oraz możliwość wystąpienia wad rozwojowych lub genetycznych. Badanie jest bardzo ważne, bo w porę pozwala wykryć nieprawidłowości, by poddać przyszłą mamę dalszej diagnostyce. Obecnie zaleca się wszystkim ciężarnym wykonanie jednego z nieinwazyjnych badań prenatalnych. Testu podwójnego PAPP-A. Składa się on z badania krwi i badania USG. Służy do określenia ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. Niestety koszt tego badania jest dosyć wysoki. W ramach świadczeń NFZ wykonać go mogą kobiety po 35 roku życia, kobiety, które urodziły wcześniej dziecko z wadą genetyczną, jeśli w rodzinie występują przypadki wad genetycznych lub jeśli Wasz lekarz prowadzący dopatrzy się nieprawidłowości podczas rutynowego badania USG. Ważne jest, aby test podwójny wykonać do 14 tygodnia ciąży.
Pamiętaj, aby stosować wszystkie zalecenia swojego lekarza, w terminie wykonywać badania i stawiać się na wizyty w wyznaczonym czasie. Nie wstydź się pytać o nurtujące pytania na przykład o ćwiczenia fizyczne czy seks w ciąży.