Gratulacje dotrwałaś do końca swojej ciąży i lada dzień powitasz na świecie swoje dziecko. Przed Tobą jeszcze trochę trudu, bo w ostatnich tygodniach ciąży będzie Ci naprawdę ciężko. Poświęć czas na ostatnie przygotowania i zbieranie sił do porodu. Pamiętaj, aby spakowana wyprawka do szpitala czekała na Ciebie w przedpokoju, bo poród może się rozpocząć w każdej chwili.
Czego dowiesz się z artykułu?
Który to tydzień?
9 miesiąc ciąży to ostatni miesiąc 3 trymestru i kończy się wraz z przyjściem dziecka na świat. Przypada odpowiednio na 36 tydzień ciąży do 40 tygodnia. Dziecko jest już w pełni gotowe do samodzielnego życia poza organizmem matki. Pamiętaj, że bardzo mało dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Za prawidłowy czas do porodu przyjmuje się przedział pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży.
Co się dzieje w 9 miesiącu ciąży?
Kobieta w 9 miesiącu ciąży jest już po prostu zmęczona. Wszystkie przykre objawy, z którymi zmagałaś się do tej pory, mocno wymęczyły Twój organizm i zwyczajnie masz już dosyć. W 9 miesiącu ciąży uzyskasz największą wagę i Twój brzuch też będzie największy. Najdrobniejsze czynności sprawią Ci trudność, przy których będziesz sapać jak parowóz. Najbardziej dokuczać mogą Ci obrzęki, ponieważ przed porodem organizm magazynuje wodę. U wielu kobiet zbliżający się poród widać na twarzy, która staje się opuchnięta. Historie o kobietach, które jechały zimą do porodu w japonkach wcale nie są przesadzone, stopy potrafią osiągać naprawdę spore rozmiary.
W 9 miesiącu ciąży możesz odczuwać duży niepokój, zwłaszcza jeśli będziesz rodzić swoje pierwsze dziecko i nie wiesz czego możesz się spodziewać. Pomimo trudności staraj cieszyć się ostatnimi chwilami w ciąży. Wykorzystaj ten czas na bliskość z partnerem, kiedy pojawi się dziecko, przez pierwszych kilka tygodni tylko ono będzie zaprzątało Wasz czas i myśli.
Czy w 9 miesiącu ciąży można się kochać?
Wiele par, do tej pory aktywnych seksualnie zadaje sobie pytanie, czy pod koniec ciąży, w 9 miesiącu można się kochać? Temat pożycia seksualnego w ciąży najlepiej konsultować ze swoim lekarzem. Do niego należy decyzja czy możecie bez przeszkód cieszyć się sobą, czy lepiej wstrzymać się od tego typu aktywności. Z reguły, jeśli ciąża przebiega prawidłowo a kobieta czuje się dobrze, można kochać się bez przeszkód. W ostatnich dniach ciąży miej na uwadze, że seks może przyspieszyć poród. Niektórzy lekarze zalecają go po terminie jako sposób na wywołanie skurczy porodowych.
Dziecko w 9 miesiącu ciąży
W 36 tygodniu ciąży, czyli na początku 9 miesiąca organizm dziecka jest już w pełni ukształtowany i zdolny do samodzielnego życia. Waży ok. 3 kilogramów i mierzy ok. 50 cm. W ostatnich tygodniach jego waga jeszcze wzrośnie. Kolejny 37 tydzień ciąży to moment, gdy ciąża jest już oficjalnie uznana za donoszoną i w każdej chwili możesz spodziewać się porodu. Niektóre dzieci nie spieszą się z przyjściem na świat i w wygodnym łonie mamy doczekują 41 tygodnia ciąży. Twój organizm wcześniej będzie wysyłał Ci sygnały, że moment rozwiązania się zbliża, musisz tylko obserwować swoje ciało a z pewnością niczego nie przeoczysz.
Objawy zbliżającego się porodu
Każda kobieta, która będzie rodziła po raz pierwszy zadaje sobie pytanie czy czegoś nie przegapię? Czy zorientuję się, że to już ten moment, aby jechać do szpitala?
Poród jest takim wydarzeniem, którego nie da się przeoczyć. Twoje ciało nawet 4 tygodnie przed rozwiązaniem będzie dawało Ci sygnały, że przygotowuje się do tego wydarzenia. Zobacz, jakie są sygnały zbliżającego się porodu.
- Obniżenie się brzucha. Jest to pierwszy charakterystyczny sygnał, że dziecko przygotowuje się do porodu. Maluch wstawia się do kanału rodnego. Brzuch zacznie bardziej ci ciążyć, możesz mieć poczucie jakbyś miała „zgubić” dziecko. Jednocześnie poczujesz, że możesz swobodniej oddychać.
- Odejście czopa śluzowego. Galaretowata substancja, która zabezpiecza wejście do macicy. Czasami odchodzi w całości, a czasami stopniowo i wtedy trudniej ją zidentyfikować. Do tej pory zabezpieczała płód przed zarazkami, przed porodem staje się zbędna.
- Intensywne ruchy dziecka lub przeciwnie znaczne zmniejszenie wyczuwalnych ruchów dziecka. Obie wersje są sygnałami bliskiego porodu. Pamiętaj, aby monitorować ruchy dziecka i jeśli coś Cię zaniepokoi skontaktuj się z lekarzem.
- Biegunka, mdłości i wymioty lub inne sygnały ze strony układu pokarmowego, rozpoczynają poród. Organizm czyści się przed tym wydarzeniem.
- Bóle krzyża lub bóle przypominające miesiączkowe. Z pewnością towarzyszyły Ci od dłuższego czasu, ale w 9 miesiącu ciąży stają się wyjątkowo dokuczliwe zwłaszcza pod koniec dnia. Wiele kobiet zaczyna poród właśnie od bóli krzyżowych.
- Odejście wód płodowych to znak, że właśnie zaczął się poród i należy natychmiast udać się do szpitala. Na początku wody sączą się delikatnie i z czasem coraz mocniej. Wraz z odpływaniem wód płodowych nasilają się skurcze porodowe.
- Skurcze porodowe, są zdecydowanie silniejsze niż skurcze przepowiadające więc nie powinnaś ich pomylić. Skurcze porodowe występują regularnie w równych odstępach czasu i nie zmniejszają się przy zmianie pozycji czy po prysznicu.
Pamiętaj, aby do szpitala zabrać wszystkie potrzebne rzeczy i dokumenty. Na stronie szpitala, w którym zamierzasz rodzić na pewno znajdziesz informacje co jest wymagane. Niektóre placówki zapewniają rzeczy dla noworodków. Zapakuj większą ilość wody mineralnej i poduszkę do karmienia. 9 długich miesięcy już za Tobą, nie była to łatwa przygoda, ale na jej końcu otrzymasz najlepszą nagrodę. Powitasz na świecie swoje dziecko.