Automatyka domowa, która ułatwia życie

Automatyka domowa, która ułatwia życie

Postęp techniki sprawił, iż wiele udogodnień znajdzie zastosowanie także w naszym życiu domowym. Skoro mamy dostęp do wielu innowacyjnych technologii, to dlaczego z nich nie korzystać?

Automatyka domowa, czy inaczej system domu inteligentnego, to możliwość sterowania wieloma urządzeniami i funkcjami w domu. Położenie dodatkowej instalacji elektrycznej podczas jego budowy, zapewni nam komfort i bezpieczeństwo na lata. Podczas planowania należy wziąć pod uwagę budżet oraz funkcje, które będą dla nas najbardziej przydatne.

Nowoczesne systemy mają budowę modułową i są łatwe w instalacji. Na start wystarczy nam centralka, czujnik ruchu, moduły ściemniające i włącznik. Aby wypróbować działanie systemu można zacząć np. od jednego modułu sterowania oświetleniem w pomieszczeniu.

Bez wątpienia automatyka domowa to inteligentny system wzajemnych powiązań, a każda funkcja jest połączona z naszymi potrzebami. Możliwości zautomatyzowanego domu są ogromne. Mogą to być instalacje, które dotyczą oświetlenia, pogody, alarmu, nawadniania, urządzeń kuchennych, systemy regulacji ogrzewania czy symulowania obecności w domu.

Podstawowym założeniem takich rozwiązań jest komunikacja i interakcja. Wszystkie pozornie osobne urządzenia tworzą jedną całość, która zdecydowanie ułatwi nam życie w wielu sytuacjach.

Przykładów takich rozwiązań można podać mnóstwo. Począwszy od zdalnie sterowanej bramy wjazdowej (poprzez czujnik znajdujący się w pilocie), bramy garażowej zintegrowanej z ekspresem do kawy i telewizorem (kiedy wchodzisz do domu czeka już na Ciebie gorąca kawa, a telewizor włącza się na wybrany kanał), poprzez przygotowanie kąpieli z poziomu smartfona, a skończywszy na… zamówieniu przez lodówkę zakupów on-line!

Optymalizacja takich rozwiązań, pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Przy użyciu czujników ruchu, światło włącza się tylko wtedy, gdy wykryje naszą obecność w pomieszczeniu, a natężenie oświetlenia w mieszkaniu uwzględni światło dzienne. Temperatura pomieszczeń i wilgotność dostosowuje się do aktualnych warunków pogodowych.

Dla coraz większej liczby osób, automatyka domowa jest wybierana szczególnie pod kątem bezpieczeństwa. Nowoczesne systemy mogą symulować obecność domowników podczas ich nieobecności, monitorować z poziomu smartfona dom i otoczenie, który jest zintegrowany z systemem kamer, informować nas o niebezpieczeństwie czy też zamykać okna podczas deszczu chcąc uniknąć zalania.

Najbardziej istotnym elementem jest to, że systemy inteligentnego domu mogą być sterowane na odległość za pomocą głosu lub smartfona, co czyni ich użytkowanie intuicyjnym i przyjemnym.

Zautomatyzuj swój dom już dziś: https://www.fonex.pl/kategorie/inteligentny-dom-405.html

admin

Related Posts

One thought on “Automatyka domowa, która ułatwia życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *