Do czego obecnie wykorzystuje się drukarki 3D?

Do czego obecnie wykorzystuje się drukarki 3D?

Drukarki 3D mają naprawdę wiele zastosowań. Sprawdzają się one doskonale podczas produkcji przedmiotów codziennego użytku czy obiektów przemysłowych. Ich dokładne zastosowanie zależy od wybranej technologii druku oraz potrzeb danego użytkownika. Do czego wykorzystuje się drukarki 3D?

Co można wydrukować dzięki drukarce 3D?

Zastosowanie drukarek 3D jest naprawdę szerokie. Za ich pomocą można stworzyć dowolne przedmioty codziennego użytku, ale nie tylko. To powszechna metoda przygotowywania makiet architektonicznych niezbędnych do przedstawienia planowanych inwestycji.

Drukarki 3D są powszechnie wykorzystywane do tworzenia protez dowolnych kończyn czy innych części ciała. To budżetowe ułatwienie dla osób, które straciły rękę lub nogę, a w dalszym ciągu chcą funkcjonować normalnie.

Na świecie nie brakuje osób, które wykorzystują drukarki 3D do wręcz irracjonalnych projektów. Mowa tu m.in. o budowach pełnowymiarowych domów czy niewielkich zamków. Takie konstrukcje bez wątpienia wyglądają efektownie, ale ich tworzenie trwa niezwykle długo i jest bardzo drogie. Są więc one traktowane jako ciekawostka i pokaz możliwości drukarek 3D. A to tylko niektóre z wielu zastosowań druku przestrzennego.

 

W jakich branżach są wykorzystywane drukarki 3D?

Drukarki 3D są szczególnie popularne w określonych branżach. Wszystko ze względu na fakt, że są budżetowym sposobem na stworzenie wysokiej jakości przedmiotu w jednym egzemplarzu. Można je więc spotkać w takich branżach, jak:

  • – przemysł,
  • – architektura,
  • – medycyna,
  • – edukacja,
  • – kultura i sztuka,
  • – rozrywka.

Drukarki 3D są często wykorzystywane również hobbystycznie, przez osoby, które chcą nauczyć się korzystać z takich urządzeń. To doskonały sposób na stworzenie np. zabawek dla zwierząt czy nawet naczyń. W domach zazwyczaj wykorzystuje się drukarki 3D gorszej jakości, które są dostępne w cenie od kilkuset złotych. W przypadku profesjonalnych zastosowań są to skomplikowane urządzenia. Dają one możliwość tworzenia precyzyjnych kształtów i często obsługują nietypowe materiały do drukowania.

 

Drukarki 3D w przemyśle

Zastosowanie drukarek 3D w przemyśle pozwala na znaczne skrócenie wielu procesów. Dzięki nim da się bowiem stworzyć wysokiej jakości prototypy gotowych produktów. W ten sposób można szybko znaleźć ewentualne błędy i poprawić je przed rozpoczęciem ostatecznej produkcji. Wykorzystanie drukarek 3D pozwala na stworzenie sprawnie działających, wytrzymałych prototypów, które są chętnie stosowane przez osoby szukające budżetowych rozwiązań.

 

Drukowanie czekoladą

Zastosowanie drukarek 3D to nie tylko tworzenie produktów przemysłowych czy przedmiotów codziennego użytku. Ciekawym pomysłem jest także przygotowywanie czekoladowych figurek z wykorzystaniem druku przestrzennego. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane przez osoby, które chcą dekorować desery w nieco mniej typowy sposób. Gotowe figurki z czekolady prezentują się bardzo efektownie, dlatego sprawdzają się dobrze w takich miejscach, jak np. cukiernie.

 

Zastosowanie drukarek 3D w sztuce

Bardzo szerokim tematem jest również zastosowanie drukarek 3D w sztuce. Obecnie wiele osób dysponuje programami, które pozwalają na stworzenie precyzyjnego modelu. Z tego powodu drukarki zaczęły być wykorzystywane do wznoszenia rzeźb. Najczęściej w takim przypadku stawia się na mniej standardowe materiały do druku. Odpada więc tworzywo sztuczne, które jest zastępowane np. lodem. Lodowe rzeźby drukowane w 3D coraz częściej pojawiają się na największych zimowych wystawach.

Za pomocą drukarki 3D można stworzyć dowolne dekoracje. To doskonała wiadomość dla osób, które kochają eksperymenty. Obecnie takie sprzęty pozwalają nawet na wykonywanie ruchomych elementów. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu modelu w programie 3D.

 

Druk 3D w medycynie, czyli nie tylko protezy

Protezy są zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem drukarek 3D, ale nie jedynym. W ostatnim czasie lekarze pracują nad wykorzystaniem takich urządzeń do tworzenia kości oraz tkanek miękkich. Udało się już wydrukować cały mięsień oraz małżowinę uszną. W niedługim czasie prawdopodobnie takie wyroby znajdą swoje zastosowanie w leczeniu ludzi.

W medycynie nie używa się standardowych filamentów. Są to specjalne hydrożelowe materiały, które przypominają tkanki występujące w ludzkim organizmie. Dzięki temu gotowy element może zostać zaadaptowany przez organizm. Planuje się, że w niedługim czasie w medycynie pojawią się całe drukowane organy. Obecnie pracują nad tym naukowcy z wielu krajów. Takie odkrycie byłoby prawdziwym przełomem, pozwalając na radzenie sobie z różnymi chorobami bez konieczności realizowania przeszczepów od innych osób.

 

Drukarki 3D w architekturze

Jeśli chodzi o zastosowanie drukarek 3D w architekturze, nie ogranicza się ono jedynie do tworzenia makiet. Coraz częściej w ten sposób powstają także meble, dekoracje wnętrz oraz innych elementów użytkowych. Już kilka lat temu niektóre firmy rozpoczęły prace nad prefabrykatami do budynków jednorodzinnych.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *