Jak ubezpieczyć garaż?

Jak ubezpieczyć garaż?

Polisa mieszkaniowa zabezpiecza przede wszystkim dom lub mieszkanie, ale może również uwzględnić m.in. garaż. Jakie opcje w tym zakresie mają mieszkańcy Rzeszowa zainteresowani kompleksową ochroną swojego mienia?

Garaż w polisie mieszkaniowej – czym jest?

Własną definicję garażu w polisie mieszkaniowej ma każda agencja ubezpieczeniowa. Rzeszów w zakresie polis mieszkaniowych daje duże możliwości wyboru, niemniej zawsze trzeba sprawdzić znaczenie poszczególnych pojęć ubezpieczeniowych. Dla ubezpieczycieli takich jak PZU i innych garaż jest niemieszkalnym budynkiem trwale związanym z gruntem i przeznaczonym do parkowania pojazdów mechanicznych. W zależności od towarzystwa pojawiają się drobne różnice w powyższej definicji – dokładne wyjaśnienia znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Kupując polisę, trzeba koniecznie zapoznać się z tym dokumentem.

 

Garaż w polisie mieszkaniowej – jak go ubezpieczyć?

Ubezpieczenie garażu nie występuje w charakterze samodzielnego produktu ubezpieczeniowego, ale jest elementem polisy mieszkaniowej. O optymalne rozwiązania warto zapytać agenta ubezpieczeniowego. Rzeszów jest miastem, gdzie mieszkańcy mają różne rodzaje garażów, w związku z czym trzeba wiedzieć, co można objąć ochroną, a czego nie. Rodzaj konstrukcji ma tu ogromne znaczenie. Jeśli garaż połączony jest z budynkiem lub mieści się w jego bryle albo stoi na posesji, ma zapewnioną podstawową ochronę na takich samych zasadach, co nieruchomość mieszkalna. W celu ubezpieczenia garażu wolnostojącego poza posesją konieczne jest wykupienie stosownego rozszerzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardzo często występują tutaj limity odległości. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że ubezpieczyciel umożliwia objęcie ochroną tylko takiego garażu, który znajduje się w określonej odległości od ubezpieczonej nieruchomości, np. 2 km. W omawianym kontekście niejednokrotnie pada pytanie o ubezpieczenie garażu bladszego. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie przewidują takiej opcji, ponieważ tego typu obiekty nie są na trwałe związane z gruntem.  W rachubę nie wchodzi również zgłoszenie do ubezpieczenia garażu w budowie oraz nieposiadającego zamknięcia.

 

Czy polisa chroni wyposażenie garażu?

Przedmioty trzymane w garażu co do zasady podlegają ochronie w takim zakresie, jak ruchomości domowe uwzględnione w polisie mieszkaniowej. Wszystko zależy tu zatem od jej zawartości. Wybierając polisę mieszkaniową, trzeba umiejętnie dobierać rozszerzenia. Najpopularniejszymi dodatkami są: przepięcie, stłuczenie przedmiotów szklanych, zalanie, OC w życiu prywatnym oraz domowy assistance. Wypada przypomnieć, że ubezpieczenie wyposażenia garażu nie uwzględnia pojazdów mechanicznych – tu potrzebne jest inne ubezpieczenie. Rzeszów ma bardzo bogatą ofertę polis komunikacyjnych, więc każdy znajdzie coś właściwego dla siebie. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC przyda się autocasco (AC) pomocne w przypadku zniszczenia, uszkodzenia czy utraty samochodu, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego.

Materiał zewnętrzny

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *