Dopłata do odszkodowania OC – co warto wiedzieć?

Dopłata do odszkodowania OC – co warto wiedzieć?

Jeśli brałeś udział w kolizji, a polisa OC była wówczas ważna, teoretycznie nie masz powodu do zmartwień. Bez problemu powinieneś otrzymać od ubezpieczyciela kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów naprawy, w tym także zakupu części. Wcale jednak nie należą do rzadkości sytuacje, w których uczestniczący w zdarzeniu drogowym otrzymują zaniżone odszkodowanie. Jeśli tak się stało, możesz starać się o dodatkowe środki. Kiedy przysługuje ci dopłata do odszkodowania OC? W jaki sposób odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

1. Czym jest dopłata do odszkodowania?

2. Kiedy przysługuje dopłata do odszkodowania OC?

3. Jak walczyć o środki?

Proces, którego efekt stanowi dopłata do odszkodowania OC, jest zupełnie darmowy i wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Wymaga jedynie trochę cierpliwości. Poniżej przedstawiamy skrótowo, z czym się wiąże.

Czym jest dopłata do odszkodowania?

Czym właściwie są dopłaty do odszkodowań? Mówiąc najprościej, to konkretne korzyści finansowe, które użytkownik zyskuje poprzez sprzedaż praw do szkody komunikacyjnej. Co istotne, możliwość taką zyskuje się dopiero w momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło już środki – z tego względu właśnie jest to “dopłata” do czegoś, co trafiło już na konto z tytułu naprawy pojazdu.

Oczywiście, takie działanie wymaga podpisania odpowiednich dokumentów, co oznacza także przekazanie danych.

Kiedy przysługuje dopłata do odszkodowania OC?

Aby otrzymać dopłatę w sytuacji, gdy odszkodowanie zostało zaniżone, trzeba spełnić kilka warunków. Przysługuje ono w sytuacji, gdy:

  • nastąpiła już wypłata odszkodowania,
  • od wydania decyzji ubezpieczyciela nie minęły więcej niż 3 lata,
  • zaakceptowanie wysokości odszkodowania oznacza ugodę – jednak zdarzają się sytuacje, gdy wypłata jest realizowana mimo braku takiej zgody,
  • rozliczenie szkody odbyło się w wariancie gotówkowym – dopłata nie jest możliwa w przypadku szkód rozliczanych na podstawie faktury,
  • szkoda miała miejsce na terenie Polski.

Oczywiście, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który zajmuje się dopłatami do odszkodowań OC.

Jak walczyć o środki?

Istnieje kilka możliwości, by starać się o dopłatę do odszkodowania.

  • Odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego

Pierwszy sposób, choć z reguły nieskuteczny, polega na odwołaniu się od decyzji TU.

  • Procedura sądowa

W tym przypadku musisz przygotować się na dłuższy czas oczekiwania i wyższe koszty procesu.

  • Cesja wierzytelności

Jeśli zależy ci na czasie, możesz skorzystać z oferty możliwości odkupu wierzytelności. Wówczas wyspecjalizowana kancelaria dokonuje wypłaty zaniżonej części odszkodowania i sama stara się wyegzekwować dodatkowe środki od ubezpieczyciela.

Materiał zewnętrzny

Related Posts