Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Lublinie? Niezależnie jaki jest cel zakupu czy dla siebie czy pod wynajem na pewno zastanawiasz się które dzielnice są najtańsze.
Przygotowaliśmy dla Ciebie raport w którym dowiesz się jak rozkłada się średnia cena metra w danej dzielnicy
Czego dowiesz się z artykułu?
Średnia cena m2 z podziałem na dzielnice Lublina
Analiza średniej ceny za m2 mieszkania w poszczególnych dzielnicach Lublina jasno pokazuje, że najwyższą cenę za 1 m2 będziemy musieli zapłacić w ścisłym centrum (dzielnica Śródmieście, Centrum oraz Czechów Dolny). Co ciekawe dopiero na 10 miejscu w zestawieniu znalazły się mieszkania w dzielnicy Stare Miasto. Może to wynikać z faktu, że obserwujemy tam dużo większy udział procentowy mieszkań z rynku wtórnego, których ceny są relatywnie niższe. Na pewno nie powinna dziwić wysoka pozycja Sławina czy Ponikwody. Nabywcy coraz bardziej przychylnym wzrokiem patrzą na duże inwestycje zlokalizowane z dala od zgiełku ścisłego centrum. Rosnący popyt skłania do podwyższenia cen.
Średnia cena mieszkania w poszczególnych dzielnicach Lublina
To zestawienie ma tylko jednego lidera. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy za mieszkanie na Starym Mieście. Co prawda cena za 1 m2 w tej dzielnicy nie jest wygórowana, ale dosyć duża powierzchnia mieszkań powoduje wysoką cenę końcową. Analogiczną sytuację obserwujemy w dzielnicy Szerokie i Sławinek. Relatywnie niska cena za 1 m2 nie idzie w parze z wartością całej nieruchomości. Znajdujące się na obrzeżach miasta dzielnice zajmują odpowiednio 3 i 7 miejsce pod względem średniej ceny mieszkań. Najtańsze mieszkania znajdziemy w Tatarach, która dawniej była dzielnicą robotniczą. Jest to także najmniej bezpieczna dzielnica Lublina.
Średnia wielkość sprzedawanych mieszkań w poszczególnych dzielnicach
Największą popularnością cieszą się przestronne mieszkania w zabytkowym budownictwie Starego Miasta. Średnia powierzchnia sprzedawanych lokali wynosi tam 96 m2. Nieco mniejszą powierzchnię mają mieszkania sprzedawane na obrzeżach miasta w dzielnicach Szerokie i Sławinek. Na przeciwległym biegunie znajdują się Tatary i Kośminek, gdzie nowych inwestycji jest relatywnie mało, a stare budownictwo oferuje najczęściej mieszkania w granicach 50 m2.
Średnia wielkość mieszkań w poszczególnych dzielnicach Lublina na rynku pierwotnym i wtórnym
Ścisłe centrum oferuje duży wybór dosyć przestronnych mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o duże lokale w nowych inwestycjach to prym wiedzie tu Stare Miasto oraz oddalona od centrum, ale dosyć dobrze skomunikowana dzielnica Botanik. Czechód Górny i Dolny ma z kolei dosyć szeroką ofertę nowych, kameralnych mieszkań o powierzchni ok. 40 m2. Na uwagę zasługuje brak ofert z rynku pierwotnego w dzielnicach Tatary oraz Kalinowszyzna. Dawna dzielnica robotnicza (Tatary) oraz odgrywające ważną rolę we wczesnym rozwoju miasta Przedmieście Lwowskie (Kalinowszczyzna) obecnie mają do zaoferowania jedynie mieszkania w budownictwie z lat 60tych.
Średnia cena m2 mieszkania w zależności od sprzedającego – rynek wtórny
Analizując rynek wtórny można łatwo zauważyć dużą rozbieżność ofert cenowych w dzielnicach Centrum, Dziesiąta, Felin oraz Botanik. Wysokie ceny w Centrum podyktowane są zapewne bardzo atrakcyjną lokalizacją. Dzielnica Felin to przede wszystkim względny spokój, jakiego można oczekiwać na obrzeżach miasta, bliskość dużych zakładów (dla wielu osób szybki dojazd do pracy) oraz dosyć dobra komunikacja z Centrum. Dziesiąta to głównie zabudowa szeregowa oraz domy jedno i wielorodzinne. Botanik to z kolei nowoczesna zabudowa wielorodzinna z rozwiniętą infrastrukturą. Wszystkie te elementy skłaniają sprzedających do dyktowania wyższych cen. Najbardziej niedoceniane przez właścicieli mieszkań jest Śródmieście. Ceny dyktowane przez biura nieruchomości są tam średnio o 800 zł wyższe aniżeli oferty prywatne.
Średnia cena m2 mieszkania w zależności od sprzedającego – rynek pierwotny
Porównując ceny mieszkań na rynku pierwotnym, które znajdują się w ofertach deweloperów oraz biur nieruchomości, możemy zauważyć pewną spójność cenową. W większości przypadków różnice nie są tak duże jak w porównaniu ofert biur nieruchomości i osób prywatnych. Jednocześnie widać, że w momencie, gdy deweloper nie jest w stanie sprzedać wszystkim mieszkań we własnym zakresie obniża cenę przekazując ofertę do biur nieruchomości. Odwrotna tendencja jest zauważalna jedynie w dzielnicach Stare Miasto oraz Kośminek.
Dane opracowane na podstawie 2 394 ogłoszeń sprzedaży mieszkań opublikowanych w serwisach internetowych w okresie od 2019-05-12 do 2019-06-12