Cierpisz na niestrawność? Poznaj domowe sposoby na problemy żołądkowe

Cierpisz na niestrawność? Poznaj domowe sposoby na problemy żołądkowe

Niestrawność jest problemem, który dotyczy wielu osób. Jest to dość powszechny stan fizjologiczny, który może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Zazwyczaj objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zgagą, nudnościami, zaparciami lub biegunką. Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby na niestrawność. Dowiedz się więcej.

1. Zmiana diety

Zmiana diety jest jednym z najważniejszych czynników w leczeniu niestrawności. Zaleca się spożywanie lekkostrawnych pokarmów, takich jak chude mięso, ryby, jajka, warzywa i owoce. Unikaj tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, a także alkoholu, kawy i słodkich napojów gazowanych. Spróbuj również ograniczyć spożycie soków i innych słodkich napojów (nektarów, przecierów), które zawierają duże ilości dodanego cukru. Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

2. Unikanie stresu

Stres może być jednym z głównych czynników zaostrzających niestrawność. Powinieneś unikać stresujących sytuacji i starać się zrelaksować, gdy tylko będziesz mógł. Spróbuj medytacji, jogi lub innych technik relaksacyjnych, aby zmniejszyć stres i zapobiec nasileniu się objawów ze strony układu trawiennego.

3. Ćwiczenia

Ćwiczenia są kolejnym ważnym elementem leczenia niestrawności. Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowia trawiennego i zapobiec problemom zdrowotnym. Zaleca się ćwiczenia aerobowe, takie jak marsz, jazda na rowerze lub pływanie.

4. Leki

Środki farmakologiczne są zalecane w przypadku poważniejszych objawów niestrawności. Leki zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych, takie jak inhibitor pompy protonowej, mogą pomóc zmniejszyć objawy niestrawności. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, no-spa, mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu brzucha.

5. Probiotyki

Probiotyki są szczepami bakterii, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia trawiennego. Występują one naturalnie w jogurtach, kefirach i innych produktach mlecznych. Probiotyki są dostępne również w postaci suplementów diety. Mogą one pomóc w zmniejszeniu objawów niestrawności, zapobiec zaparciom i zmniejszyć bóle brzucha.

Leczenie niestrawności – natychmiastowy efekt

Jeśli mimo działań prewencyjnych „dopadła” cię niestrawność – mamy dobrą wiadomość! Istnieją skuteczne sposoby na natychmiastowe pozbycie się dyskomfortu trawiennego.

Herbata imbirowa

Imbir był stosowany jako środek na problemy żołądkowo-jelitowe od czasów starożytnych. Zawiera on silne związki przeciwzapalne, które działają w celu zmniejszenia stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym i objawów niestrawności. Aby przygotować herbatę imbirową, wystarczy zagotować dwie filiżanki wody z jedną łyżeczką świeżo startego korzenia imbiru. Pozostaw mieszankę na 10 minut, a następnie przelej ją przez sitko i dodaj miód lub sok z cytryny (do smaku). Ciepły napar popijaj nawet przez cały dzień – z pewnością pomoże ci on zmniejszyć objawy niestrawności i wyeliminować mdłości.

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa również jest znana z korzyści trawiennych dzięki swojemu uspokajającemu działaniu na mięśnie żołądka. Rumianek jest pełen antyoksydantów, które łagodzą stan zapalny w wyściółce żołądka, co pomaga złagodzić kwaśny refluks i inne objawy niestrawności, takie jak nudności i wzdęcia. Aby zrobić herbatę rumiankową, zaparz jedną łyżeczkę suszonych kwiatów rumianku w filiżance wrzącej wody przez 10 minut. Po odcedzeniu dodaj do naparu odrobinę miodu lub soku z cytryny (do smaku). Taki napój pij do trzech razy dziennie, gdy tylko wystąpią u ciebie objawy niestrawności.

Ocet jabłkowy

Ocet z jabłek jest kolejnym skutecznym środkiem w leczeniu niestrawności ze względu na wysoką zawartość kwasu octowego, który pomaga rozłożyć jedzenie w żołądku. Kwas octowy pływa na zrównoważenie poziomu pH twojego organizmu, co może pomóc w zapobieganiu zgadze spowodowanej refluksem kwasowym. Aby użyć octu jabłkowego jako środka na niestrawność, wymieszaj jedną łyżkę stołową octu jabłkowego ze szklanką wody lub soku i wypij go, gdy tylko poczujesz objawy wiązane z niestrawnością.

 

Niestrawność jest dość powszechnym problemem. Można jej zapobiegać i skutecznie leczyć poprzez modyfikację diety, ćwiczenia, unikanie stresu, przyjmowanie odpowiednich leków lub probiotyków, a także – doraźne – spożywając naturalne napary z imbiru czy rumianku. Jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem.

Anna

Related Posts