PMS czy ciąża? Sprawdź różnice!

PMS czy ciąża? Sprawdź różnice!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i ciąża mają wiele takich samych objawów, co sprawia, że trudno jest je odróżnić. Czasami może to być mylące – zwłaszcza dla kobiet, które starają się o dziecko. Na szczęście jest kilka charakterystycznych różnic. Sprawdź, jak odróżnić ciążę od PMS.

Wspólne objawy ciąży i PMS

Zarówno PMS, jak i ciąża dają podobne objawy fizyczne, takie jak bóle pleców, bóle głowy, zaparcia, skurcze, wzdęcia, zmęczenie, zachcianki/niechęć do jedzenia, tkliwość i obrzęk piersi, wahania nastroju. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie te objawy mogą różnić się intensywnością u poszczególnych osób, a także zmieniać się w kolejnych miesiącach – w zależności od poziomu hormonów. Co więcej, wiele kobiet może w ogóle nie doświadczać tych objawów.

Starasz się o dziecko? Sprawdź, czy towarzyszące ci objawy mogą zwiastować ciążę!

Objawy PMS vs objawy ciąży

Jednym z podstawowych sposobów na odróżnienie PMS od ciąży jest przyjrzenie się swojemu cyklowi menstruacyjnemu. W przypadku PMS okres powinien pojawić się w ciągu kilku dni po ustąpieniu objawów przedmiesiączkowych; jeśli jednak nie dostaniesz miesiączki, może to wskazywać na możliwą ciążę. Innym kluczowym czynnikiem jest określenie, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę – jeśli minęło więcej niż dwa tygodnie od ostatniej miesiączki, może to również oznaczać potencjalną ciążę. Inne oznaki wczesnej ciąży to:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • zmęczenie (uczucie senności),
  • zmiana apetytu,
  • powiększone piersi i wrażliwość na dotyk,
  • osłabienie mięśni,
  • zmiana nastroju,
  • wzrost temperatury ciała.

Najprostszą metodą na wykrycie ciąży jest wykonanie domowego testu ciążowego – kupisz go w każdej aptece lub drogerii za kilkanaście złotych. Test ciążowy można wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, czyli zazwyczaj około 2 tygodnie po ostatnim stosunku płciowym, w którym doszło do zapłodnienia.

Odróżnienie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) od wczesnej ciąży może być trudne z powodu bardzo podobnych objawów fizycznych, takich jak bóle pleców i głowy, zaparcia, skurcze, wzdęcia, zmęczenie, wahania nastroju. Najlepszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży jest wykonanie domowego testu ciążowego lub badanie krwi. Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu ludzkiego gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Poziom hCG wzrasta po zapłodnieniu, a testy ciążowe są w stanie wykryć go we wczesnym stadium ciąży. Badanie krwi może wykryć hCG i określić dokładny poziom tego hormonu, co jest dokładniejszym sposobem na wykrycie ciąży.

Anna

Related Posts