Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Ciąża to najbardziej niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Nie jest ważne czy już spodziewasz się dziecka, czy dopiero planujesz powiększenie rodziny. Kalendarz ciąży krok po kroku przeprowadzi cię przez ten wyjątkowy czas. Możesz śledzić zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele oraz jak przebiega rozwój twojego dziecka. Kalendarz ciąży pomoże uporządkować informacje, tak aby nic istotnego ci nie umknęło.

 1. Jak przygotować się do ciąży?
 2. Czy jestem w ciąży?
 3. Ile trwa ciąża?
 4. Trymestry ciąży
 5. Miesiące i tygodnie ciąży

 

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to bardzo wymagający czas dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować.

 

 1. Zapisz się na wizytę do ginekologa

Jeśli zdecydowałaś się na powiększenie rodziny, udaj się do swojego lekarza ginekologa i opowiedz o swoich planach. Lekarz skontroluje stan twojego zdrowia oraz zleci wszystkie niezbędne badania. Najważniejszą rzeczą, którą warto zastosować odpowiednio wcześnie (najlepiej pół roku przed planowanym poczęciem), jest suplementacja kwasu foliowego. Wpłynie to korzystnie na rozwój płodu i zapewni mu lepszy start.

 

 1. Udaj się do stomatologa

Bardzo ważną rzeczą jest wizyta u stomatologa, którą warto odbyć z wyprzedzeniem, aby móc wprowadzić potrzebne leczenie. Wiele kobiet skarży się w ciąży na problemy z zębami. Niedoleczone ubytki i problematyczne zęby mądrości mogą dać o sobie znać, skutecznie uprzykrzając nam życie oraz bywają niebezpieczne dla rozwoju płodu. Wiele zabiegów jest trudnych do przeprowadzenia, kiedy pacjentka jest w ciąży, dlatego lepiej pomyśleć o tym przed planowanym poczęciem.

 

 1. Postaw na zdrowie – zmień nawyki żywieniowe

Zanim zajdziesz w ciąże, przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym i wyeliminuj stosowanie używek. Zdrowy styl życia, zbilansowane posiłki oraz ruch na świeżym powietrzu przygotują twój organizm na zmiany, których wkrótce doświadczysz. Śledź na bieżąco kalendarz ciąży, aby wiedzieć, czego możesz się spodziewać – da ci to poczucie spokoju i przygotowania.

 

Czy jestem w ciąży?

Kalendarz ciąży rozpoczyna się wraz z momentem zapłodnienia. W pierwszych dniach rozwój płodu przebiega bezobjawowo.  Później  kobiety zaczynają doświadczać pierwszych symptomów  wczesnej ciąży, do których należą:

 • brak wystąpienia miesiączki w spodziewanym terminie
 • zmęczenie, spadek samopoczucia
 • nudności
 • tkliwość i bolesność piersi
 • wrażliwość na zapachy.

 

Najpopularniejszym sposobem wykrycia, czy doszło do zapłodnienia, jest zakup domowego testu ciążowego. Do wyboru są testy paskowe, strumieniowe lub płytkowe. Wszystkie bazują na wczesnym wykryciu poziomu hormonu beta – HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej z moczu kobiety. Poziom tego hormonu wzrasta po implantacji zarodka, około 7-12 dnia. Już 10 dnia od zapłodnienia domowy test rozwieje nasze wątpliwości. W zaciszu łazienki, w kilka minut pozytywny wynik potwierdzą dwie widoczne na teście kreski, nawet jeśli kreska oznaczona jako T (test właściwy) jest tylko delikatnie widoczna, potwierdza to, że jesteś w ciąży. Jeśli wykonamy test zbyt szybko, wynik będzie ujemny. Kiedy test pokazuje jedną kreskę, ale nadal nie pojawiła się spodziewana miesiączka, warto go powtórzyć w kolejnych dniach. Potwierdzić lub wykluczyć ciążę możemy również poprzez badanie krwi w laboratorium – wprawdzie na wynik trzeba poczekać troszkę dłużej, ale daje 100% pewności.

 

Ile trwa ciąża?

Przyjmuje się, że prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni, czyli 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Z medycznego punktu widzenia, jesteśmy w ciąży jeszcze zanim doszło do zapłodnienia. Pierwszego dnia cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety dojrzewa już kolejne jajeczko, które może być początkiem nowego życia. Ciąża od momentu zapłodnienia trwa krócej, bo 38 tygodni. Kalendarz ciąży dzieli ten okres na trzy trymestry ciąży, czyli umowne 9 miesięcy. Obliczenie wieku ciąży i określenie przybliżonej daty porodu jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli napotykamy jakieś nieprawidłowości. Również ważne dla przyszłych rodziców jest przygotowanie się na nadejście potomka i śledzenie jego rozwoju miesiąc po miesiącu. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko niewielki odsetek dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

USG wykonane we wczesnej ciąży, czyli do około 11. tygodnia pozwala najdokładniej określić wiek ciąży. Lekarz ginekolog na podstawie pomiaru długości zarodka określi, w którym momencie ciąży jesteś.

 

Trymestry ciąży

Standardowo kalendarz ciąży dzieli nam ten okres na trzy trymestry, gdzie umownie każdy trymestr trwa 3 miesiące. Taki podział może i nie jest najdokładniejszy, ale zwraca uwagę na poszczególne etapy. Kolejne trymestry to swoiste kamienie milowe, które należy przejść, aby doczekać do rozwiązania. Każdy z poszczególnych trymestrów ciąży posiada swoją charakterystykę i różni się kolejnymi etapami:

 • I trymestr ciąży trwa do 13. tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to czas, kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką, przeważnie wykonuje się wtedy pierwsze badanie USG. Ciąża jest bardzo młoda i narażona na ryzyko poronienia. W tym trymestrze formują się główne narządy dziecka.
 • II trymestr ciąży trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży i nazywany jest najlepszym trymestrem. Większość przykrych dolegliwości ciążowych ustępuje. Brzuch kobiety powoli zaczyna być widoczny, a ona sama coraz lepiej czuje się w tym stanie. Dziecko cały czas się rozwija i staje się coraz bardziej ruchliwe.
 • III trymestr ciąży trwa od 27. tygodnia aż do rozwiązania. Następuje intensywny rozwój dziecka, znacznie rośnie i przygotowuje się do wyjścia na świat. Brzuch w III trymestrze staje się już dosyć duży i może utrudniać wiele codziennych czynności. Wracają ciążowe dolegliwości, a przyszła mama zaczyna stresować się zbliżającym porodem.

 

Miesiące i tygodnie ciąży

Pomimo że obecnie najczęściej wiek ciąży podaje się w tygodniach, to jednak w przestrzeni publicznej podział na miesiące jest bardziej popularny. Zdecydowanie łatwiej jest sobie zobrazować rozwój dziecka, posługując się miesiącami. Przyzwyczailiśmy się, że ciąża trwa 9 miesięcy. Warto więc zajrzeć do kalendarza ciąży, by sprawdzić, w którym dokładnie momencie się znajdujemy:

 • 1. miesiąc trwa do 4,5. tygodnia ciąży
 • 2. miesiąc trwa od 4,5. do 9. tygodnia ciąży
 • 3. miesiąc trwa od 9. do 13,5. tygodnia ciąży
 • 4. miesiąc trwa od 13,5. do 18. tygodnia ciąży
 • 5. miesiąc trwa od 18. do 22,5. tygodnia ciąży
 • 6. miesiąc trwa od 22,5. do 27. tygodnia ciąży
 • 7. miesiąc trwa od 27. do 31,5. tygodnia ciąży
 • 8. miesiąc trwa od 31,5. do 36. tygodnia ciąży
 • 9. miesiąc trwa od 36. do 40. tygodnia ciąży

 

Kalendarz ciąży to niezbędne narzędzie dla przyszłej mamy. Obecnie do dyspozycji jest wiele aplikacji, które w sposób bezobsługowy będą czuwały nad przebiegiem ciąży i przypomną o terminach badań i innych ważnych wydarzeniach. Warto notować wszystkie zmiany, dolegliwości i ruchy dziecka w swoim prywatnym kalendarzu ciąży. Zapewni to kontrolę nad sytuacją, pozwoli wyłapać nieprawidłowości, a także stanowi zbiór cennych informacji dla lekarza prowadzącego.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *