Biznesplan – co daje nam profesjonalna pomoc w jego napisaniu?

Biznesplan – co daje nam profesjonalna pomoc w jego napisaniu?

Każdy, nawet najmniejszy biznes zaczyna się od pomysłu. Później bywa różnie. Szczególnie początkujący przedsiębiorcy mają tendencję do patrzenia na wiele spraw przez „różowe okulary” i nie uwzględniają w swoim biznesie wielu aspektów. Można temu zapobiec, sporządzając biznesplan. Wprawdzie nie uchroni nas on od wszystkich potknięć na drodze bycie przedsiębiorcą, ale pomoże racjonalniej spojrzeć na wiele spraw. A co w sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach napisać go samodzielnie? Wówczas warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz. I o tym m.in. będzie poniższy tekst.

Czym jest biznesplan?

Biznesplan to dokument, który opisuje dane przedsięwzięcie od strony merytorycznej, finansowej i organizacyjnej. To nie tylko plan rozpoczęcia działalności firmy, ale także narzędzie do weryfikacji pomysłu na biznes i jego szans na sukces. Biznesplan składa się z reguły z 5-6 punktów, które pozwalają ująć działalność w pewne ramy. Oczywiście im większy planujemy biznes, tym bardziej złożony będzie biznesplan. Do założenia osiedlowej kwiaciarni nie potrzebujemy wielostronicowego dokumentu. Do powstania ogólnopolskiej sieci już tak. Jakie punkty powinien zawierać profesjonalny biznesplan?

1. Opis pomysłu
Co chcemy robić, w jakiej skali, jaki cel mamy zamiar osiągnąć.

2. Co będzie produktem, usługą?
Jak chcemy się wyróżnić na rynku, czym zachęcimy klientów do wybrania naszej oferty. Nie wolno zapominać, że praktycznie w każdej branży panuje ogromna konkurencja, która walczy często o tych samych klientów. W tym miejscu można zawrzeć również opis wykorzystywanych kanałów dystrybucji, jeśli będzie ona potrzebna.

3. Krótka ocena rynku
Tu warto wpisać informacje o konkurencji zarówno już obecnej, jak i potencjalnej. Rynek nie jest stały. Niewykluczone, że na ten sam pomysł co my wpadnie więcej przedsiębiorców. Co wówczas? Czy jesteśmy na to gotowi?

4. Działania marketingowe
W jaki sposób chcemy pozyskiwać klientów? Dziś prym wiodą działania w internecie, ale kto miałby je realizować? My sami, czy może firma zewnętrzna. Ile będzie to kosztować? Skąd weźmiemy budżet na początek? Strategię marketingową należy rozpisać dokładnie, gdyż sam produkt lub usługa to za mało.

5. Analiza SWOT
Czyli inaczej silne i słabe strony naszego biznesu jest absolutnie niezbędna. Jeśli skupimy się tylko na plusach i zlekceważymy zagrożenia, odbije się to niekorzystnie na naszym biznesie.

Czy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej zawsze przyda się biznesplan?

W najprostszej postaci tak, gdyż biznesplan pomaga uporządkować myśli, spisać cele, zaplanować kolejne kroki rozwoju firmy i co równie ważne monitorować postępy. Mając go zawsze pod ręką, możemy dokonywać aktualizacji, weryfikacji pierwotnych założeń. Mówiąc wprost, działamy w sposób bardziej uporządkowany, a to w biznesie bardzo istotne.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnej pomocy w tworzeniu biznesplanu?

Główny powód to doświadczenie, z którego możemy skorzystać przy jego przygotowaniu. Każdy przedsiębiorca przygotowuje biznesplan na własne potrzeby. Tymczasem firmy doradcze robią to na co dzień. Mając dostęp do setek przykładów z wielu branż, potrafią wyłapać, wskazać i podsunąć pomysły, rozwiązania, na które przedsiębiorca nawet by nie wpadł.

Wbrew opiniom, które można spotkać, tworzenie biznesplanu dla działalności o większej skali nie jest łatwe ani szybkie. Wymaga dużej ilości informacji, analizy danych, obliczeń i prognoz. Wymaga też umiejętności pisania i prezentowania tekstu w sposób klarowny i przekonujący. Pamiętajmy bowiem, że rozwój firmy bardzo często oparty jest na zewnętrzne źródła finansowania: kredyt, dotacja, dofinansowanie. Otrzymanie wsparcia uzależnione jest w dużym stopniu od analizy szans i zagrożeń dla danego przedsięwzięcia.

Konsultacja z ekspertem lub doradcą biznesowym ma na celu nie tylko sporządzenie biznesplanu, ale dostosowanie go do konkretnych potrzeb. Wydatek na taką konsultację staje zatem nie tyle kosztem ile inwestycją w rozwój.

Kiedy szczególnie przyda się nam taki dokument?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, biznesplan może być wręcz niezbędny do pozyskania finansowania. Żaden potencjalny inwestor nie zainwestuje swoich pieniędzy w coś, co nie ma dobrego biznesplanu. Będzie on wymagany również podczas składania wniosku o pozyskanie środków Unii Europejskiej.
Biznesplan i ujęta w nim analiza finansowa są dowodem na to, że mamy przemyślany i realistyczny pomysł na biznes. Na to, że znamy rynek i potencjalnych klientów, że potrafimy oszacować koszty i przychody oraz ryzyko związane z przedsięwzięciem. Biznesplan może być też wymagany przez urzędy skarbowe lub inne instytucje publiczne w celu sprawdzenia legalności i opodatkowania prowadzonej działalności.

Podsumowując, biznes plan to dokument, który zdecydowanie warto, a często wręcz należy sporządzić.
W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach, nie ma co ryzykować, tylko udać się do firmy, która zajmuje się tym zawodowo.

Anna

Related Posts