Jak wybrać kredyt hipoteczny – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Jak wybrać kredyt hipoteczny – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego kąta to żaden luksus, to życiowa konieczność. Oczywiście istnieją alternatywy dla kupna, które często wybierają młodzi ludzie pragnąc się usamodzielnić spod skrzydeł rodziców – na przykład wynajem. Jednak jeśli uświadomisz sobie, że pieniądze płacone co miesiąc wynajmującemu, mógłbyś wydać na kupno mieszkania, zaczynasz myśleć – a może by tak wziąć kredyt hipoteczny?
Czym są kredyty hipoteczne? Czy można nimi wspomagać inwestycje w nieruchomości? Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Mówimy o produkcie bankowym, którego przeznaczeniem jest finansowanie zakupu konkretnej nieruchomości. Najczęściej kredyt hipoteczny udzielany jest na zakup mieszkania, ale można nim finansować również zakup domu, czy działki – jednym słowem każdej nieruchomości, która posiada księgę wieczystą. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, jest bowiem odpowiedni wpis w dziale 4 księgi wieczystej kupowanej nieruchomości. Kredytowanej nieruchomości nie można zbyć bez poinformowania nabywcy o wpisie. Jeśli kredyt nie będzie spłacany, bank może zająć nieruchomość i wystawić ją na sprzedaż, bo do momentu całkowitej spłaty jest ona jego własnością.

Ile zwykle wynoszą raty kredytu i od czego zależy ich wysokość?

Jedną z podstawowych kwestii, jaką rozważają kredytobiorcy, jest wysokość przyszłych rat, jakie będą musieli odprowadzać co miesiąc. To ważne, bo raty te będą co miesiąc obciążać budżet domowy nawet przez wiele lat. Tak więc wybierając kredyt rozważ, jakie raty możesz płacić co miesiąc i mając tę informację na uwadze znajdź bank, który będzie w stanie udzielić ci kredytu rozłożonego na raty w tej wysokości.
Pamiętaj jednak, że niskie raty, to dłuższy okres kredytowania, a tym samym wyższy koszt całego kredytu.

Na ile jak długo udzielane są kredyty hipoteczne.

Optymalny okres, na który może być wzięty kredyt hipoteczny, to zdaniem ekonomistów 15 do 20 lat – nie więcej. Nie szukaj więc kredytu na dłuższy okres, ponieważ odsetki w jego przypadku będą gigantyczne.
Obniżyć ratę przy stosunkowo krótkim okresie kredytowania, może wpłata własna. aby wziąć kredyt hipoteczny musisz posiadać przynajmniej 10 – 20 procent kwoty w zależności od banku. Pamiętaj jednak że kredyty dla 10% wkładu własnego są droższe niż w przypadku gdy uzbieramy 20%.

Kto najczęściej decyduje się na kredyt?

Kredyty hipoteczne w rzeczywistości napędzają rynek nieruchomości. Biorą je nie tylko młodzi ludzie na tak zwanym dorobku. Popularne ostatnio stały się inwestycje w nieruchomości, których zakup jest finansowany kredytem hipotecznym. W jaki sposób to się opłaca? Inwestor bierze kredyt hipoteczny, najczęściej z wkładem własnym i kupuje mieszkanie z myślą o wynajmie. Odstępne z wynajmu spłaca ratę kredytu, a po całkowitym spłaceniu zobowiązania, staje się czystym zyskiem inwestora.

Osoby, które inwestują w ten sposób i zajmują się od lat wynajmem mieszka oraz lokali użytkowych, doskonale poruszają się po rynku nieruchomości. Wiedzą, jakie metraże i lokalizacje preferują wynajmujący i to właśnie one stają się celem inwestorów. W przypadku kredytów na ten cel, należy zwrócić uwagę na okres kredytowania. Kredyt udzielony na więcej lat, niż wynika z optimum przedstawionego powyżej jest drogi i sprawia, że inwestycja nie jest tak opłacalna, jak byśmy oczekiwali.

Unikaj kredytów w obcej walucie

Jak pokazały doświadczenia tak zwanych frankowiczów, wieloletni kredyt wzięty w obcej walucie, może sprawić niemiłą niespodziankę, której nie rewanżuje nawet korzystna relacja walut na początku okresu spłaty.

Obecnie takie ryzyko jest minimalne ze względu na to iż banki udzielają kredyty hipoteczne w walucie która stanowi większość dochodu z którego będzie spłacany kredyt.

Wybierz bank z tradycjami

W Polsce działa wiele banków komercyjnych posiadających w ofercie kredyty hipoteczne. Wybierz ten, którego pracownicy przedstawiają ofertę w sposób rzetelny i nie przesadzają w słowach z entuzjazmem.
Pamiętaj, że ten bank i jego pracownicy, będą ci towarzyszyć przez wiele lat spłacania zobowiązania. Niektórzy żartobliwie zaznaczają, że kredyt wiąże bardziej, niż węzeł małżeński.

Dowiedz się, co będzie, jeśli pojawią się kłopoty w spłacie

Problemy ze spłatami rat mogą się pojawić w wyniku choroby, utraty pracy i innych niekorzystnych okoliczności. Wybierz kredyt z ubezpieczeniem od takich losowych wypadków – niektóre banki mają tego typu rozwiązania w ofercie.

Pamiętaj, kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie dla siebie, czy inwestujesz – wybierz kredyt starannie.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Read also x