3 trymestr ciąży najważniejsze informacje

3 trymestr ciąży najważniejsze informacje

Wchodząc w 3 trymestr ciąży, większą część drogi masz już za sobą. Jesteś już prawie na końcu Waszej wspólnej podróży. Trzeci ostatni trymestr ciąży trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży, czyli do samego porodu. Przypada na 7,8 i 9 miesiąc. Dla przyszłej mamy jest to trudny czas, który obfituje w wiele nowych dolegliwości, wykorzystaj go na odpoczynek i na pogłębienie relacji ze swoim maluszkiem.

Kobieta w 3 trymestrze ciąży

Masz już za sobą 2/3 ciąży. Po stosunkowo łagodnym i przyjemnym 2 trymestrze wchodzisz w kolejny, ostatni 3 trymestr. Dla wielu kobiet jest to bardzo trudny czas, w którym pojawia się wiele dolegliwości, które wcześniej ich nie dotyczyły. Dziecko w tym okresie bardzo intensywnie rośnie. Powiększa się też Twoja macica, powodując ucisk na inne organy wewnętrzne. Mocno powiększający się brzuch staje się przeszkodą przy wielu codziennych czynnościach, jak chociażby wejście po schodach czy założenie skarpetek. Nie masz już tyle siły i energii co w 2 trymestrze i może to powodować wiele frustracji, że nie dajesz już sobie sama rady. Zwolnij tempo i poproś rodzinę i przyjaciół o pomoc. Najczęstsze dolegliwości typowe dla 3 trymestru to:

  • Bóle kręgosłupa. Dodatkowe kilogramy, zmiana położenia środka ciężkości i duży brzuch wpływają na pogorszenie stanu Twojego kręgosłupa. Staraj się nie garbić, często zmieniaj pozycje ciała, gdy musisz dłużej stać, drepcz w miejscu lub oprzyj się o coś. Jeśli byłaś aktywna w ciąży, będzie Ci łatwiej. Możesz udać się też do rehabilitanta, który pokaże, jak sobie możesz pomóc poprzez ćwiczenia lub delikatny masaż przeznaczony dla kobiet w ciąży.
  • Obrzęki najczęściej pojawiają się na stopach i nogach, ale u wielu kobiet im bliżej rozwiązania, opuchlizna pojawia się też na dłoniach i twarzy. Nie stanowią one zagrożenia, chyba, że kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze. Zaopatrz się w większe obuwie, odpoczywaj z uniesionymi nogami. Pomocne też są żele i kremy chłodzące niwelujące obrzęki. Opuchlizna nie zniknie zaraz po porodzie, bardzo często kilka dni po rozwiązaniu obrzęki jeszcze bardziej się nasilają, ale z czasem sytuacja zacznie wracać do normalności.
  • Problemy ze snem powiększający się brzuch skutecznie przeszkadza w znalezieniu dogodnej pozycji do spania. Kolejnym powodem bezsenności jest coraz bardziej aktywne dziecko, które staje się bardziej ruchliwe kiedy Ty kładziesz się do łóżka. Na sen wpływa też rosnący lęk przed zbliżającym się porodem oraz myśli jak to będzie, kiedy dziecko będzie już na świecie. Postaraj wyciszyć się przed snem. Najlepiej układaj się na lewym boku, unikaj leżenia na wznak, bo to utrudnia oddychanie. Pomocne mogą być specjalne poduszki dla kobiet w ciąży np. w kształcie rogala. W nocnym odpoczynku przeszkadzają też częste wizyty w toalecie.

 

Z innych popularnych dolegliwości w 3 trymestrze ciąży są duszności, spowodowane uciskiem na przeponę. Swędząca naciągnięta skóra. Bolące piersi, które już przygotowują się do produkcji pokarmu. Nadmierna potliwość i wybuchy gorąca. Wzdęcia, zaparcia i hemoroidy, natomiast biegunka w 3 trymestrze zwiastuje poród. Skurcze Braxtona-Hicksa, są to skurcze przepowiadające, przygotowujące ciało do porodu. Mnogość niedogodności sprawia, że kobieta pragnie jak najszybszego rozwiązania i jest to sprytny trik od matki natury, chęć posiadania dziecka po drugiej stronie brzucha jest silniejsza niż strach przed nadchodzącym porodem.

 

Badania w 3 trymestrze

Częściej niż do tej pory będziesz odwiedzać swojego lekarza prowadzącego. Dzięki temu będziesz spokojniejsza, że z maluchem wszystko jest w porządku. Lekarz przygotuje Cię na zbliżający się poród. Wspólnie ustalicie szczegóły zwłaszcza jeśli dziecko pojawi się na świecie poprzez cesarskie cięcie. Takie wizyty będą odbywać się minimum raz w każdym miesiącu. Możesz mieć zalecenie. aby częściej pojawiać się na badaniu ciśnienia i na badaniu KTG. Jednym z najważniejszych badań jest USG trzeciego trymestru. Przeprowadza się je pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Lekarz robi szczegółową analizę ciała dziecka. Ocenia jakość łożyska i ilość płynu owodniowego. Badanie 3 trymestru ma też za zadanie ocenę ułożenia dziecka do porodu.

Inne badania, jakie wykonujemy to:

  • morfologia
  • badanie moczu
  • badanie w kierunku nosicielstwa GBS

 

Nad Twoim stanem zdrowia w 3 trymestrze ciąży będzie czuwać też położna środowiskowa, która powinna odwiedzać Cię regularnie. Położne mają też możliwość kontroli tętna dziecka.

Dziecko w 3 trymestrze ciąży

Dziecko jest już ukształtowane, ostatni 3 trymestr ciąży to czas kiedy intensywnie będzie przybierać na wadze. Z każdym dniem jego szanse na przeżycie poza łonem matki rosną. Dziecko ma coraz mniej miejsca i daje Ci to mocno odczuć, kopiąc i wierzgając nogami. Po 28 tygodniu ciąży zaczyna rozpoznawać Twój głos i bardzo szybko reaguje na bodźce z zewnątrz. Powieki powoli zaczynają się otwierać. Większość dzieci po 30 tygodniu jest już ułożona w pozycji embrionalnej, czyli do porodu. Na początku 8 miesiąca następuje bardzo duży skok wagi nawet o kilogram. W 32 tygodniu swój rozwój kończą płuca i zaczynają przygotowywać się do podjęcia pracy. Gdy minie 37 tydzień Twoja ciąża jest uznawana za donoszoną, a dziecko jest urodzone o czasie. Kobieta musi być przygotowana, że może urodzić w każdej chwili, ale najprawdopodobniej nastąpi to pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Pod koniec 3 trymestru ciąży dziecko ma ok. 50 cm i waży 3500 gram  jest gotowe by przyjść na świat. Już niedługo pojawią się oznaki porodu.

 

Oznaki zbliżającego się porodu

3 trymestr ciąży to czas gdy Ty i Twoje dziecko przygotowujecie się do porodu. Pamiętaj, że tylko niewielki odsetek dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie, dlatego należy być gotowym na poród w każdej chwili, a zapoznanie się z wczesnymi oznakami porodu znacznie to zadanie ułatwi.

Pierwsze znaki, że organizm przygotowuje się do porodu, pojawiają się znacznie wcześniej. Około 3 tygodni przed porodem maluch ustawia się w kanale rodnym. Twój brzuch opuści się do dołu. Będziesz mogła swobodniej oddychać, ale częściej będziesz odwiedzać toaletę, bo dziecko będzie uciskać pęcherz. Odejście czopa śluzowego może pojawić się nawet dwa tygodnie przed rozwiązaniem. Jest to galaretowaty śluz, który u większości kobiet odchodzi w częściach i czasem można mieć trudność z jego rozpoznaniem. Kolejnym znakiem, że poród już nie długo jest zmniejszenie aktywności dziecka. Maluch ma już naprawdę mało miejsca i zbiera siły, aby opuścić przyjazne gniazdko. Aby mieć kontrolę nad samopoczuciem malca, kobietom zaleca się liczenie częstotliwości ruchów dziecka.

Objawy zwiastujące, że nadszedł ten czas i należy jechać do szpitala to:

  • Nasilenie się skurczów, które są zdecydowanie bardziej bolesne niż skurcze przepowiadające.
  • Bóle krzyża, kobieta zaczyna odczuwać tępy ból w dole pleców.
  • Biegunka

Pierwsza faza porodu może trwać nawet kilkanaście godzin. Objawy, które świadczą, że poród już się rozpoczął to odejście wód płodowych. Jest to moment, w którym bezzwłocznie należy udać się do szpitala, dobrze na czas drogi zaopatrzyć się w duże podkłady poporodowe. Wody płodowe powinny być czyste pozbawione zapachu. Kolejnym sygnałem, że poród się rozpoczął, są regularne skurcze zdecydowanie bardziej bolesne, przypierające. Jeśli pojawia się silna potrzeba parcia to znak, że jesteśmy już w zaawansowanej fazie porodu. Druga faza porodu trwa około 2 godzin i kończy się przywitaniem dziecka na świecie. \

3 trymestr ciąży wykorzystaj na ostanie przygotowania i załatwienie spraw, na które po porodzie nie będzie czasu jak np. wybór pediatry. Wybierz szpital i zrób plan porodu. Wypierz i wyprasuj ubrania dla maluszka oraz przygotuj wszystkie akcesoria dla Ciebie i dziecka. Spakuj torbę do szpitala, niech czeka przygotowana. Już wkrótce powitasz na świecie swoje dziecko.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *