2 trymestr ciąży najważniejsze informacje

2 trymestr ciąży najważniejsze informacje

Po trudnych początkach i nieprzyjemnych objawach 1 trymestru teraz nadejdzie czas wytchnienia. 2 trymestr ciąży to czas, na który czeka każda ciężarna kobieta. Odzyskujesz siły, w zapomnienie odchodzi większość ciążowych dolegliwości. Stajesz się bardziej pewna swojego stanu. Ciążowy brzuszek cały czas się powiększa i staje się widoczny dla otoczenia. To właśnie w drugim trymestrze ciąży Twoja skóra promienieje, a włosy układają się jak w reklamach. Ciesz się dobrą energią i zobacz, co jeszcze czeka Cię w tym okresie.

Kobieta w 2 trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14 tygodnia ciąży i trwa do 27 tygodnia. Umownie przypada na czas 4,5 i 6 miesiąca ciąży. Twoje hormony pracują bardzo intensywnie i wpływa to mocno na Twój wygląd i samopoczucie. Znikają nieprzyjemne objawy, wraca apetyt. Dostajesz duży przypływ energii i chęci do działania. Twoja cera promienieje, znikają niedoskonałości, a włosy stają się mocne i błyszczące. 2 trymestr ciąży to czas gdy mija ryzyko poronienia, czujesz się pewniej i chętnie dzielisz się ze światem radosną nowiną. Brzuszek staje się coraz większy i widoczny, ale jeszcze nie przeszkadza w codziennych czynnościach. W drugim trymestrze możesz odczuwać dużą ochotę na seks. Cieszcie się sobą, o ile Twój lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań. Do mniej przyjemnych dolegliwości, jakie mogą pojawić się w tym okresie należą:

  • Zgaga bardzo często po raz pierwszy kobiety stykają się z nią właśnie w ciąży. Jest to uporczywa dolegliwość, którą mogą złagodzić domowe sposoby jak żucie kawałka korzenia imbiru, popijanie wody lub herbaty miętowej małymi łykami. Pomocne może być również jedzenie częściej mniejszych porcji oraz zmiana diety na lekkostrawną.
  • Zaparcia bardzo często towarzyszą kobietom od początku do końca ciąży. Aby uporać się z tym problemem, należy pić dużo wody, zaleca się ciężarnym, aby wypijały dziennie ok. 3 litrów płynów. Należy również włączyć do diety produkty z dużą zawartością błonnika pokarmowego. Bardzo pomocny jest też kisiel z siemienia lnianego.
  • Pod koniec drugiego trymestru mogą zacząć pojawiać się bóle kręgosłupa. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy oraz regularnie wykonywać ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.

 

Pamiętaj, aby kontrolować swoją wagę, zbyt duży przyrost masy ciała może być niepokojący i zwiastować problemy np. w postaci cukrzycy ciążowej. Jeśli pojawi się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, to jest to sygnał do natychmiastowej wizyty u lekarza, który sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo. 2 trymestr ciąży to dobry czas, aby powoli wymieniać garderobę na ubrania ciążowe, które będą wygodne i nie będą uciskać powiększającego się brzucha. Koniec drugiego trymestru to jest też dobry moment, aby zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka. Wybrać wózek oraz przygotować dom na pojawienie się dziecka, później w bardziej zaawansowanej ciąży wiele czynności będzie znacznie trudniejszych, a Ty będziesz zdecydowanie bardziej zmęczona.

 

Dziecko w 2 trymestrze ciąży

2 trymestr ciąży to czas kiedy dziecko intensywnie rośnie i się rozwija. Powinnaś mieć już za sobą pierwsze badania prenatalne, które potwierdzają, że ciąża przebiega prawidłowo. Narządy wewnętrzne dziecka doskonalą się i coraz sprawniej wykonują swoje funkcje. Dziecko zaczyna wydalać mocz, przełykać oraz potrafi ssać swoje palce. Rozwijają się mięśnie i układ kostny. W 5 miesiącu ciąży dziecko ma już paznokcie, rzęsy oraz brwi. Wykształca się też słuch  i maluch staje się wrażliwy na różne dźwięki. Jak najwięcej mów do swojego dziecka i słuchajcie razem muzyki, unikaj natomiast dźwięków, które mogą być nieprzyjemne. Około dwudziestego tygodnia ciąży, jeśli chcesz, możliwe staje się poznanie płci dziecka. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla wielu rodziców. 2 trymestr to czas kiedy poczujesz pierwsze ruchy swojego maleństwa. Każda przyszła mama czeka na ten moment. Na początku ruchy dziecka będziesz odczuwać jako lekkie łaskotanie, z czasem im dziecko będzie silniejsze i będzie mieć mniej miejsca, ruchy te będą mocniejsze. Najbardziej wyczuwalne będą w pozycji leżącej, kiedy odpoczywasz.

 

Badania w 2 trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży to kolejne badania do wykonania. Standardowo w tym okresie kobieta powinna udać się na badania do lekarza trzy razy. Comiesięczne wizyty są refundowane w ramach NFZ. Każda wizyta powinna obejmować wywiad, badanie położnicze, kontrolę masy ciała oraz zmierzenie ciśnienia tętniczego. Lekarz powinien też zlecić kolejne niezbędne badania.

Między 14 a 20 tygodniem ciąży:

  • Morfologia
  • badanie moczu
  • Badanie przeciwciał odpornościowych
  • Badanie USG połówkowe

 

Między 21 a 28 tygodniem ciąży:

  • Badania krwi
  • Badania moczu
  • Przeciwciała anty-RH
  • Do 23 tygodnia ciąży należy wykonać drugie badanie prenatalne, na którym lekarz dokładnie obejrzy dziecko pod kątem wad wrodzonych.
  • Po 24 tygodniu ciąży test obciążenia glukozą w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. Jest to badanie, które wykonuje się u każdej ciężarnej. Jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, lekarz może zlecić wcześniej to badanie. Polega ono na oznaczeniu stężenia glukozy we krwi. Pierwsze badanie przed podaniem glukozy na czczo, następnie spożywamy glukozę w postaci napoju i powtarzamy badanie odpowiednio po jednej godzinie i po dwóch. Niektóre kobiety bardzo źle znoszą to badanie, pomóc może zastosowanie glukozy o smaku cytrynowym, która jest łatwiej przyswajalna.

 

W zależności od stanu zdrowia, lekarz prowadzący może zalecić konsultacje u innych specjalistów. Jeśli posiadacie skierowanie, to pamiętajcie, że będąc w ciąży, jesteście uprzywilejowane i przysługuje Wam pierwszeństwo. Specjalista na taką wizytą powinien przyjąć Was w przeciągu 7 dni.

 

USG w drugim trymestrze

Badanie USG w drugim trymestrze nazywane jest połówkowym. Termin jego wykonania wypada dokładnie w połowie ciąży, bo pomiędzy 18 a 22 tygodniem. Celem badania jest szczegółowa kontrola płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Lekarz dokładnie ogląda i ocenia wszystkie najważniejsze narządy czy pracują prawidłowo i czy nie pojawiły się zmiany, które mogą wskazywać na nieprawidłowości. Ocenie podlega też położenie łożyska, szyjka macicy i ilość płynu owodniowego. Po takim badaniu w drugim trymestrze ciąży będzie wiadomo czy dziecko rozwija się harmonijnie i czy nie występują jakieś wady rozwojowe. Jeśli lekarz dopatrzy się jakichś nieprawidłowości, to skieruje Was na bardziej szczegółowe badania genetyczne.

Na końcu drugiego trymestru ciąży, czyli w 6 miesiącu dziecko jest już ukształtowane i wyglądem przypomina malutkiego bobasa, jednak jego szanse na życie poza organizmem matki są niewielkie. Ważne jest więc, aby wykonywać wszystkie badania i słuchać zaleceń lekarzy. Warto również słuchać sygnałów, które wysyła nasz organizm i pozwolić sobie na więcej odpoczynku. 2 trymestr ciąży to też dobry moment, aby zapisać się do szkoły rodzenia.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *