Druk 3D jako alternatywa dla tradycyjnych metod

Druk 3D jako alternatywa dla tradycyjnych metod

Druk 3D to technika, która rozwija się bardzo dynamicznie. Na rynku pojawiają się skomplikowane urządzenia pozwalające na jeszcze lepsze odwzorowywanie konkretnych produktów. Z drukarek 3D korzysta coraz więcej osób, w tym także badacze, którzy odkrywają ich kolejne zastosowania. Dlaczego druk 3D jest świetną alternatywą dla tradycyjnych metod?

Drukarki 3D do tworzenia prototypów

Produkty 3D to między innymi prototypy różnego rodzaju wyrobów. Drukarki dają możliwość stworzenia jednego egzemplarza bez konieczności angażowania całego zakładu produkcyjnego. Wystarczy tylko prosty model w programie do modelowania przygotowany w odpowiedni sposób. Z tego powodu już od kilku lat technika ta jest wykorzystywana do tworzenia prototypów nowych produktów. Są one precyzyjnie wykonane, mają rzeczywiste wymiary, a często obejmują również części ruchome i skomplikowane mechanizmy.

Modele 3D są wykorzystywane również przez twórców start-upów. Wystarczy bowiem wydrukować tylko jeden egzemplarz konkretnego produktu, by przedstawić go potencjalnym inwestorom. Cały proces jest szybki i nie generuje zbyt dużych kosztów. Obecnie stosuje się techniki, które pozwalają również na późniejsze obrobienie gotowego produkty 3D w celu stworzenia otworów czy wyszlifowania krawędzi.

Prototypy wykonane w technologii 3D są tanie, a więc można je dowolnie modyfikować, aż do uzyskania pożądanych parametrów. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą udoskonalać gotowy produkt przed zleceniem produkcji masowej.

 

Drukarki 3D lepsze niż tradycyjne metody

W niektórych sytuacjach druk 3D okazuje się bardziej precyzyjny niż konwencjonalne metody. Druk pozwala na stworzenie bardzo dokładnych, misternych kształtów, co nie zawsze jest możliwe np. w przypadku odlewnictwa. Z tego powodu produkty 3D są powszechnie wykorzystywane nie tylko w przemyśle, ale np. w medycynie. W takich branżach dbałość o najmniejsze detale jest bowiem szczególnie istotna.

Drukowanie przestrzenne umożliwia również pełne spersonalizowanie produktu. Można samodzielnie wykonać jego model w programie komputerowym, zgodnie z własną wizją. Daje to szerokie możliwości osobom, które nie mają dostępu do profesjonalnych linii produkcyjnych. Produkty 3D mogą bowiem tworzyć wszyscy posiadacze specjalnych drukarek, nawet w warunkach domowych.

 

Drukarki 3D działają z różnymi materiałami

Ogromną zaletą drukarek 3D jest również fakt, że pozwalają one na wydrukowanie niemal wszystkiego z różnych tworzyw. Mowa tu nie tylko o doskonale wszystkim znanym plastiku. Drukarki 3D współpracują również z takimi materiałami, jak:

  • żywica,
  • tworzywa drewnopodobne,
  • szkło,
  • metal.

Pojawiają się również mniej typowe zastosowania, takie jak np. czekolada czy lód. Same tworzywa sztuczne także różnią się od siebie pod względem dokładnych właściwości. Niektóre z nich są odporne na działanie wysokich temperatur, podczas gdy inne dobrze znoszą nacisk lub są sprężyste. Wybór odpowiedniego powinien być dostosowany do tego, jakie parametry ma mieć gotowy produkt.

Druk 3D daje naprawdę wiele możliwości. Z tego powodu cieszy się on tak dużą popularnością i jest coraz częściej wykorzystywany w wielu branżach. Produkty 3D mogą mieć konkretne właściwości, w zależności od Twoich potrzeb.

 

Kiedy warto zastosować druk 3D?

Produkty 3D sprawdzają się najlepiej, jeśli występują one w małym nakładzie. Wówczas koszt okazuje się znacznie niższy niż uruchomienie skomplikowanych procesów produkcyjnych. Z tego powodu druk 3D znajduje swoje zastosowanie np. w przypadku protez. Muszą być one idealnie dostosowane do ciała danej osoby. Produkowanie ich w dużym nakładzie często nie ma sensu, dlatego z pomocą przychodzi druk 3D.

Drukarki 3D przydadzą się także wtedy, gdy konieczne jest stworzenie produktu o drobnych detalach. Taka metoda jest znacznie dokładniejsza niż np. wtrysk czy odlewnictwo. Metoda 3D sprawdza się idealnie w przypadku części do maszyn, które muszą być wykonane precyzyjnie.

Druk 3D sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie konieczne jest spersonalizowanie gotowych wyrobów. Mowa tu m.in. o coraz popularniejszych gipsach drukowanych przestrzennie, które bazują na naturalnej budowie kończyny danej osoby. Produkty 3D mogą wyglądać dokładnie tak, jak chcesz. To samo dotyczy również materiału zastosowanego do wykonania danej rzeczy.

Obecnie trwają badania, które mają sprawić, że drukarki 3D da się wykorzystać do produkcji skóry czy innych organów. Wówczas ta metoda będzie niezastąpiona. Druk 3D daje niezwykle szerokie możliwości, które nie zostały do końca odkryte.

 

Druk 3D a duże nakłady

W przypadku dużych nakładów produkty 3D zwykle nie zdają egzaminu – chyba, że mają być one wykonane bardzo precyzyjnie i żadna inna metoda nie pozwoli na uzyskanie podobnego efektu. Wszystko ze względu na cenę i czas drukowania poszczególnych elementów. Metody wtryskowe czy odlewy są znacznie szybsze i bardziej ekonomiczne w przypadku dużych nakładów. Druk 3D ma się jednak bardzo dobrze i staje się wykorzystywany w coraz większej liczbie branży.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *