1 trymestr ciąży – wszystko, co warto wiedzieć

1 trymestr ciąży – wszystko, co warto wiedzieć

1 trymestr rozpoczyna się jeszcze przed zapłodnieniem, w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Umownie trymestr dzielimy na 3 miesiące. 1 trymestr ciąży trwa od 0 do 13 tygodnia ciąży. Właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Przed Tobą wspaniały, ale i trudny czas pełen zmian, na które warto się przygotować. 1 trymestr ciąży otwiera wyjątkowy czas dla kobiety, czas, gdy przygotowuje się do powitania na świecie swojego dziecka.

Kobieta w 1 trymestrze ciąży

Pierwszym sygnałem, że jesteś w ciąży, jest brak miesiączki w spodziewanym terminie, czasem również zmęczenie oraz bolesność piersi. Warto sięgnąć wtedy po domowy test ciążowy. Obecnie testy są bardzo czułe i dają wiarygodny wynik. Jeśli zobaczysz dwie kreski na teście, warto zaplanować sobie wizytę u lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę oraz poda przybliżony termin porodu.

Dla kobiet 1 trymestr nie jest najłatwiejszy. Większość najbardziej uciążliwych dolegliwości objawia się właśnie na początku ciąży. Objawy mogą zmieniać się z tygodnia na tydzień. Do najczęściej spotykanych należą:

 • Bolesność piersi i zmęczenie z tymi objawami zetkniesz się na samym początku. Gruczoły sutkowe zaczynają się powiększać i stają się mocno ukrwione. Wiele kobiet, dla których jest to kolejna ciąża, właśnie po tych objawach orientują się, że spodziewają się dziecka.
 • Nudności i wymioty niekoniecznie poranne. Jest to jeden z bardziej dokuczliwych objawów ciąży, można sobie pomóc stosując domowe sposoby jak na przykład picie herbaty imbirowej czy żucie w buzi kawałka imbiru lub goździków. Najlepiej jednak pogodzić się z chwilową niedyspozycją, to wkrótce przeminie.
 • Wyczulony węch, wrażliwość na zapachy są to już bardziej indywidualne objawy ciąży, ale dużo kobiet skarży się, że niektóre zapachy stają się trudne do zniesienia np. zapach mięsa. Wyczulony węch sprawia, że zapachy codzienne zaczynają przeszkadzać, wiele kobiet w tym okresie zmienia np. proszek do prania.

 

Kobieta w 1 trymestrze ciąży przeżywa bardzo duże wahania hormonalne, które wpływają na jej samopoczucie czasami jest to prawdziwa emocjonalna huśtawka. Poza radością, że zostanie matką, kobieta może odczuwać strach i niepewność jak poradzi sobie w nowej roli.

 

Dziecko w 1 trymestrze ciąży

W momencie zapłodnienia rozpoczyna się  niesamowity proces tworzenia nowego życia. 1 trymestr ciąży jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Na początku Twój maluszek jest maleńką komórką, ale już w pierwszych tygodniach formuje się serce, mózg, rdzeń kręgowy. Wykształcają się malutkie ręce i nogi. Jest to okres najbardziej intensywnego rozwoju:

 • Około 4 tygodnia ciąży zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, gdzie następuje jego dalszy podział i szybki rozwój. Nie przypomina jeszcze człowieka, ale już niedługo zacznie wykształcać wszystkie niezbędne organy:
 • około 6-7 tygodnia zaczyna rozwijać się serce i płuca. Powoli odpowiedniego kształtu zaczyna nabierać głowa i kończyny. Zarodek przyjmuje kształt litery C, potocznie nazywany fasolką.
 • Około 8 tygodnia zaczyna bić serce i jest to widoczne podczas badania USG.
 • Około 9 tygodnia dziecko zaczyna się poruszać, ale Ty zaczniesz je odczuwać zdecydowanie później, bo w drugim trymestrze. Kształtuje się mózg. Narządy płciowe wyglądają tak samo, ale u chłopców kształtują się jądra a u dziewczynek jajeczka.
 • Od 10 tygodnia zarodek nazywany jest płodem, większość narządów jest już rozwinięta
 • od 11 do 13 tygodnia ciąży należy zaplanować sobie wizytę na pierwsze USG prenatalne.

 

Badania w 1 trymestrze ciąży

Ciąża to czas, który wymaga od kobiety wykonania bardzo wielu badań, są one rozłożone w czasie dlatego warto sobie to wszystko zaplanować. Kluczowy jest wybór lekarza prowadzącego bo to on będzie opiekował się kobietą i maleństwem przez cały okres ciąży. Pierwszy raz do lekarza warto udać się około 8 tygodnia, wtedy lekarz jest w stanie potwierdzić ciąże i sprawdzić, czy rozwija się ona prawidłowo. Wypisze również kartę ciąży. Jeśli dawno nie wykonywałaś cytologii, lekarz pobierze materiał do analizy i zleci inne niezbędne badania:

 • morfologia
 • badanie ogólne moczu
 • ustalenie grupy krwi (jeśli nie posiadasz takiego badania)
 • badanie w kierunku cukrzycy
 • badanie w kierunku kiły
 • badanie nosicielstwa wirusów HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C)
 • badania tarczycy
 • badanie odporności na toksoplazmozę

 

Badanie USG na pierwszej wizycie nie jest obowiązkowe, ale większość lekarzy je wykonuje. 1 trymestr to czas na pierwsze badania prenatalne. W ciąży standardowo wykonujemy badania prenatalne 3 razy. Okres, kiedy wykonujemy pierwsze badanie przypada między 11 a 14 tygodniem ciąży. Pierwsze badanie prenatalne służy głównie do zbadania czy płód rozwija się prawidłowo, czy jest żywy i czy nie występują jakieś wady. Badanie to jest bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne. USG prenatalne jest też częścią badania prenatalnego pod kątem wad genetycznych czyli testu PAPP-A. Druga część tego badania to badanie krwi, razem oba badania ukazują prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych.  Lekarz wystawi skierowanie na jego wykonanie, jeśli wykryje nieprawidłowości lub jeśli pacjentka ma więcej niż 35 lat,  urodziła wcześniej dziecko z wadami genetycznymi lub wady genetyczne występują w rodzinie.

 

Co jeść w 1 trymestrze ciąży?

1 trymestr ciąży to moment, by zweryfikować swoje nawyki żywieniowe. Nie potrzebujesz dostarczać organizmowi większych ilości pożywienia. Pamiętaj by nie jeść za dwoje. Zdrowa kobieta w pierwszym trymestrze powinna przytyć od 1 do 2 kilogramów. Postaw na zdrową i zbilansowaną dietę. Warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał i produkty zbożowe powinny gościć na Twoim stole przez całą ciążę. Ograniczamy również spożycie słodyczy, fast foodów i napojów gazowanych. Nie wolno natomiast absolutnie spożywać alkoholu. W ciąży nie należy także spożywać surowego mięsa, jaj, ryb oraz serów pleśniowych z niepasteryzowanego mleka.

 

Ćwiczenia w 1 trymestrze ciąży

W 1 trymestrze  z uwagi na liczne dolegliwości ciążowe nie zaleca się intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zdecydowanie lepiej postawić na łagodniejszą aktywność fizyczną wpływającą na polepszenie wydolności oddechowej, zalecane są też ćwiczenia, które kształtują prawidłową postawę ciała, dzięki temu unikniemy później problemów z kręgosłupem. Wiele ośrodków sportowych posiada specjalne zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. Aktywność fizyczną skonsultuj ze swoim lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli uprawiasz jakąś konkretną dyscyplinę i nie chcesz z niej rezygnować.

 

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *