2 miesiąc ciąży, objawy ciąży

2 miesiąc ciąży, objawy ciąży

2 miesiąc ciąży to moment, kiedy najczęściej dowiadujesz się, że zostaniesz mamą. Rozpoczyna się z nadejściem 5 tygodnia ciąży i jest to czas, kiedy powinno wystąpić krwawienie miesiączkowe, jego brak jest sygnałem, że prawdopodobnie rozwija się nowe życie. Wykonaj domowy test ciążowy, jeśli wynik będzie pozytywny, umów się na wizytę do lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę. Teraz musisz powoli oswoić się z myślą, że w Twoim życiu pojawi się dziecko i przygotować siebie i swoje ciało na szereg zmian, które nadejdą.

 

2 miesiąc ciąży objawy

Początek ciąży nie należy do najprzyjemniejszych. Z pewnością niektórych objawów wczesnej ciąży już doświadczyłaś, niestety będą się one nasilać i towarzyszyć Ci przez kilka najbliższych tygodni. Pojawią się również nowe objawy, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.

 

Dziecko bardzo intensywnie się rozwija, więc możesz czuć się skrajnie wyczerpana. Uczucie ciągłego zmęczenia będzie Ci towarzyszyć przez jakiś czas. Oszczędzaj się, początek ciąży niesie za sobą ryzyko poronienia. Znajdź czas w ciągu dnia na regeneracyjną drzemkę, kiedy poczujesz zmęczenie, połóż się i odpocznij. Jeśli do tej pory nie doświadczyłaś takich objawów jak mdłości czy bolesność piersi, to pojawią się one w 2 miesiącu ciąży w mniejszym lub większym stopniu.

 

Bolące powiększające się piersi potrafią być prawdziwą zmorą kobiet. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Piersi mają bardzo ważne zadanie do wykonania i od samego początku przygotowują się do laktacji. Ciąża to bardzo wymagający stan dla biustu, dlatego warto dbać o niego od samego początku. Zaopatrz się w dobry stanik, który będzie podtrzymywał Twój biust. Piersi w ciąży rosną bardzo szybko, dlatego kontroluj stan swojej bielizny i wymieniaj biustonosz, kiedy poczujesz taką potrzebę. Już na początku ciąży kup dobry krem do pielęgnacji biustu i stosuj go regularnie, zbyt duże zmiany rozmiaru mogą powodować powstawanie rozstępów.

 

2 miesiąc ciąży to okres, kiedy u większości kobiet pojawiają się mdłości i wymioty często też połączone z większą wrażliwością na smaki i zapachy. U niektórych kobiet występują tylko rano u innych niezależnie od pory dnia. Każda kobieta musi znaleźć swój własny sposób na te dolegliwości. Jeśli uczucie mdłości pojawia się, kiedy odczuwasz spadek energii, noś ze sobą przekąski np. banana, szybko poczujesz się lepiej. Wypróbuj też napary z imbiru lub mięty. Niektórym kobietom pomaga picie wody z cytryną na czczo przed wstaniem z łóżka. Wyeliminuj z otoczenia zapachy, które mogą powodować mdłości.

 

Nowymi objawami, jakie mogą się pojawić w 2 miesiącu ciąży, są zaparcia i wzdęcia oraz inne niedogodności ze strony układu pokarmowego. Najlepszym sposobem na takie problemy jest zmiana diety na lżejszą i zdrowszą. Jedz częściej i wybieraj zdrowe produkty. Początek ciąży to idealny moment na zmianę nawyków żywieniowych, aby dostarczać sobie i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Pij też dużo wody, usprawnia to pracę układu pokarmowego. Zrezygnuj natomiast ze słodkich soków i napojów gazowanych.

 

Dziecko w 2 miesiącu ciąży

W drugim miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy. Jest to bardzo ważny okres nazywany organogenezą, czyli czas, kiedy zaczynają wykształcać się wszystkie niezbędne ograny. Kształtuje się kościec, powstaje wątroba, trzustka, nerki. Rozwijają się jelita. Rosną kończyny oraz pojawiają się oczy. Na początku drugiego miesiąca serce dzieli się na dwie komory i pompuje krew 150 razy na minutę. W ciągu 2 miesiąca ciąży dziecko urośnie ok. 2 cm, powstające narządy będą się doskonalić. Pod koniec 8 tygodnia dziecko ma dużą głowę z zarysowaną częścią twarzową, po bokach głowy zaczynają pojawiać się oczy. Dziecko ma już zarysowane kończyny, palce sklejone są jeszcze błoną.

 

Badania w 2 miesiącu ciąży

Na pierwszą wizytę do lekarza warto wybrać w okolicy 7 tygodnia ciąży. Nie warto spieszyć się z wizytą i pędzić do ginekologa zaraz jak zobaczymy 2 kreski na teście, choć większość kobiet, zwłaszcza jeśli oczekują pierwszego dziecka, tak właśnie robi. Trafiając na wizytę około 5 tygodnia, lekarz poinformuje nas jedynie, że doszło do zapłodnienia i zaleci kolejną wizytę za ok. 2 tygodnie, kiedy dziecku będzie biło już serce. Dopiero wtedy oficjalne potwierdzi ciążę, założy kartę i zleci badania. Już na tym etapie warto poszukać dobrego lekarza, który będzie prowadził Twoją ciążę. Teraz będziesz odwiedzać lekarza znacznie częściej, dlatego dobrze, aby był to ktoś, do kogo masz zaufanie. Na pierwszej wizycie, lekarz sprawdzi, czy wszystko przebiega prawidłowo, zrobi dokładny wywiad i przedstawi swoje zalecenia. Wypisze również skierowanie na badania, które należy wykonać do następnej wizyty:

  • Morfologia i badanie ogólne moczu
  • Badanie grupy krwi i oznaczanie czynnika RH.
  • Określenie poziomu glukozy we krwi.
  • Badanie WR czyli odczyn Wassermana, jest to badanie w kierunku kiły, która nie leczona jest bardzo niebezpieczna dla dziecka i matki.
  • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy
  • Oznaczenie przeciwciał wirusa cytomegalii
  • cytologia
  • Badanie krwi w kierunku wirusa żółtaczki typu B i C
  • Badanie na obecność wirusa HIV

 

Na początku tych badań jest bardzo dużo, ale warto trzymać się zaleceń i skrupulatnie je wykonywać. Dzięki badaniom szybko można zareagować na nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że jeśli Twój lekarz ma podpisaną umowę z NFZ i wypisze właściwe skierowanie, to badania są refundowane.

 

2 miesiąc ciąży to trudny czas dla kobiety, także pod względem emocjonalnym. Dowiadujesz się, że za kilka miesięcy zostaniesz matką i cały świat wywróci się do góry nogami. Normalne jest, że się boisz i czujesz niepokój, już teraz stan, w którym jesteś, wymaga od Ciebie wielu poświęceń. Pamiętaj też o swoim partnerze, który też pomimo radości może odczuwać strach i mieć obawy jak spełni się w nowej roli. Najlepiej razem zacznijcie prowadzić zdrowszy tryb życia, pozwól, aby partner aktywnie uczestniczył w tym czasie oczekiwania, dla niego ciąża stanie się bardziej realna, kiedy zacznie rosnąć Twój brzuch. Na pewno codziennie oglądasz go w lustrze i zastanawiasz się, czy już coś widać. Brzuch w 2 miesiącu ciąży może zacząć się lekko zaokrąglać, ale ciąża nie będzie jeszcze widoczna dla otoczenia.

admin

Related Posts