4 miesiąc ciąży. Jak wygląda dziecko w 4 miesiącu ciąży

4 miesiąc ciąży. Jak wygląda dziecko w 4 miesiącu ciąży

4 miesiąc ciąży trwa od 14 tygodnia do końca 17 tygodnia ciąży i rozpoczyna kolejny, drugi trymestr ciąży. Wiele dolegliwości, które dręczyły Cię do tej pory, pójdzie w zapomnienie. Poczujesz przypływ sił i energii. Staniesz się też spokojniejsza, bo wraz z końcem 1 trymestru, minęło większe ryzyko utraty ciąży. Jeśli jeszcze nie podzieliłaś się ze światem radosną nowiną, to jest to dobry moment. Jest to też czas, kiedy należy poinformować o swoim stanie pracodawcę. W czwartym miesiącu ciąży prawdopodobnie dowiesz się, czy oczekujesz chłopca, czy dziewczynki.

Dziecko w 4 miesiącu ciąży

Płód w 4 miesiącu coraz bardziej przypomina małego człowieka. Na początku drugiego trymestru jest mniej więcej wielkości dłoni. Pojawia się pierwsza tkanka tłuszczowa, maluch zaczyna przybierać na wadze. Rozwijają się mięśnie, a dziecko korzystając z dużej ilości miejsca, stale je ćwiczy. Porusza się bardzo swobodnie, a Ty zaczniesz odczuwać łaskotanie w brzuchu, jakby latał tam mały motylek. Pod koniec 4 miesiąca poczujesz mocniejsze kopniaki. Najbardziej będziesz odczuwać harce dziecka, gdy będziesz odpoczywać. Kiedy chodzisz, Twój ruch kołysze dziecko do spania. Płód w 4 miesiącu potrafi już ssać kciuk i połyka płyn owodniowy, potrafi rozpoznać jego smak i zapach. Dziecko słyszy dźwięki ze świata zewnętrznego i uczy się je rozpoznawać. W 4 miesiącu ciąży podczas badania USG przy odrobinie szczęścia dowiesz się, czy Twój potomek to chłopiec, czy dziewczynka. Dla większości rodziców jest to bardzo ważny moment, ale jeśli nie chcecie znać płci wcześniej, poinformuj o tym lekarza przed badaniem.

 

Jak wygląda dziecko w 4 miesiącu ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 4 miesiącu ciąży. Ciąża jest jeszcze młoda, ale dziecko ma coraz więcej cech, które upodabniają go do słodkiego bobasa. Maluszek ma już widoczne rysy twarzy i zaczynają się pojawiać brwi i rzęsy. Kończyny wyciągają się, nogi stają się dłuższe od rąk, a na paluszkach powstają malutkie paznokcie. Dziecko posiada już swoje indywidualne linie papilarne. Płód w 4 miesiącu ciąży, dalej ma przeźroczystą skórę, ale na jej powierzchni powstaje meszek, zwany lanugo. Jego zadaniem jest ochrona delikatnej skóry dziecka, przed działaniem wód płodowych, z czasem lanugo zanika. Ochronić skórę dziecka, ma też za zadanie produkcja mazi płodowej, która zaczyna się pojawiać pod koniec 4 miesiąca ciąży.

 

Kobieta w 4 miesiącu ciąży

Rozpoczynając 4 miesiąc ciąży i jednocześnie drugi trymestr ciąży, wchodzisz w najlepszy moment Waszej wspólnej przygody. Nie bez powodu drugi trymestr nazywany jest „miesiącem miodowym” ciąży. Zaczną zanikać nieprzyjemne dolegliwości z jej początków. Odzyskasz energię i entuzjazm. Twój wygląd zmieni się na bardziej promienny. Brzuch w 4 miesiącu ciąży jest jeszcze niewielkich rozmiarów i nie utrudnia funkcjonowania. Wielkość brzucha zależy od indywidualnych predyspozycji. U niektórych kobiet brzuch w 4 miesiącu jest już widoczny dla otoczenia, a inne mogą ukrywać ciążę znacznie dłużej. Po ustąpieniu mdłości u wielu kobiet wzrasta apetyt, pojawiają się ciążowe zachcianki. Kontroluj swoją wagę i pamiętaj o zdrowym odżywianiu. W 4 miesiącu ciąży mogą pojawić się pierwsze obrzęki na nogach i stopach. Częstym problemem są też krwawiące dziąsła, zwłaszcza podczas szczotkowania zębów. Jeśli zmagasz się z takim problemem, na początek zastosuj specjalne pasty przeciw krwawieniu dziąseł, które można kupić w aptece. Jeśli problem nie ustępuje, konieczna jest wizyta u stomatologa.

 

Badania w 4 miesiącu ciąży

Należy pamiętać, że początek 4 miesiąca ciąży, czyli 14 tydzień to ostateczny termin wykonania pierwszego badania prenatalnego. Jest to też ostateczny termin wykonania testu podwójnego PAPP-A. Pamiętaj o wykonaniu wszystkich badań, które zostały zlecone przez lekarza na ostatniej wizycie. W 4 miesiącu ciąży standardowo wykonuje się morfologię krwi i badanie ogólne moczu.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *