5 miesiąc ciąży. Dziecko w 5 miesiącu ciąży

5 miesiąc ciąży. Dziecko w 5 miesiącu ciąży

5 miesiąc przypada od 18 tygodnia do 22 tygodnia ciąży. Jest to połowa drugiego trymestru. Najlepszy czas dla kobiety ciężarnej. Brzuszek jest już dobrze widoczny, a przyszła mama promienieje wyglądem i energią. W 20 tygodniu ciąży znajdziesz się dokładnie na półmetku, jest to, więc doskonały moment, aby rozpocząć przygotowania i zaplanować trudniejsze sprawy. Pod koniec ciąży możesz już nie mieć tyle siły, a rosnący brzuch będzie utrudniać swobodne poruszanie.

Dziecko w 5 miesiącu ciąży

Dziecko w 5 miesiącu ciąży wchodzi w okres rozwoju zmysłów. Wykształcają się i doskonalą takie zmysły jak smak, słuch, dotyk i powonienie. Zmysł wzroku rozwija się znacznie później.

  • Zmysł smaku – Dziecko zaczyna rozróżniać podstawowe smaki słodki, gorzki, kwaśny i słony. W 19 tygodniu na języku zaczynają powstawać kubki smakowe. Bodźce smakowe są dziecku dostarczane, poprzez pokarmy jakie zjada matka. Płód ma naturalną preferencję słodkiego smaku wtedy połyka płyn owodniowy bardzo chętnie. Potrafi natomiast krzywić się, gdy wyczuje smak gorzki lub kwaśny.
  • Zmysł słuchu – Dźwięki docierały do dziecka już znacznie wcześniej, bo około 12 tygodnia, ale dopiero w 5 miesiącu ciąży wykształca się aparat słuchowy oraz małżowiny uszne co umożliwia normalne słyszenie. W połowie ciąży, czyli w okolicach 20 tygodnia maluch słyszy już bardzo dobrze i potrafi odróżnić głos mamy. Należy unikać głośnych i nieprzyjemnych dźwięków. Dziecko w tym okresie potrafi reagować strachem na krzyk. Przyjemność sprawiają mu przyjemne dźwięki, a najbardziej lubi, kiedy dużo do niego mówisz. Rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj i puszczaj kołysanki, ma to bardzo dobry wpływ na jego rozwój.
  • Zmysł dotyku – Dziecko rozpoczyna naukę poznawania świata poprzez dotyk. Bardzo chętnie ssie kciuk i inne palce. Potrafi lizać dłoń. Dotyka swojej twarzy. Bawi się pępowiną. Poznaje poprzez dotyk swoje otoczenie, czyli ścianki macicy i łożyska.
  • Zmysł powonienia – Nozdrza dziecka do tej pory były zrośnięte. Zaczynają się otwierać w okolicach 19 tygodnia ciąży i od tego czasu sprawnie współpracują razem z receptorami smaku. Zadbaj o różnorodną dietę, bo to pozwoli maluchowi poznać wiele nowych zapachów i smaków.

 

Brzuch w 5 miesiącu ciąży

Wielkość i kształt brzucha zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Niektóre przyszłe mamy mają mniejszy brzuch w kształcie piłeczki, inne mają szerszy bardziej rozmieszczony po całym obwodzie. Jeśli na początku ciąży dużo przytyłaś, brzuch będzie większy. Jeśli natomiast męczyły Cię ciążowe dolegliwości i cierpiałaś na brak apetytu, brzuch będzie mniejszy. Brzuch w 5 miesiącu ciąży, jest już dobrze widoczny dla otoczenia, a Ty możesz dumnie obnosić się ze swoim stanem. Jest to też czas, kiedy należy rozpocząć intensywną pielęgnację i nawilżanie. Po 20 tygodniu ciąży brzuch będzie rósł bardziej intensywnie, bo waga dziecka będzie się bardzo szybko powiększać. Towarzyszyć temu może silne swędzenie i napięcie skóry na brzuchu. Konsekwencją może być powstawanie rozstępów, dlatego warto odpowiednio wcześnie skórę nawilżać, przeznaczonymi do tego preparatami. W 5 miesiącu ciąży, mogą też zacząć pojawiać się przebarwienia. Na brzuchu jest to najczęściej linea negra, czyli pionowa ciemna kreska przebiegająca przez środek brzucha. U niektórych kobiet pigment zbiera się tylko w okolicach pępka. Brzuch w 5 miesiącu ciąży nie jest jeszcze obciążeniem, ale już teraz warto zaopatrzyć się w ubrania ciążowe, które zapewniają swobodę i nie powodują ucisków.

 

USG w 5 miesiącu ciąży

W 5 miesiącu ciąży czeka Cię bardzo ważne badanie USG zwane połówkowym. Wykonuje się je pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to okazja, by zobaczyć malucha, który wygląda już, jak malutki bobas. Jeśli na poprzednim badaniu nie było możliwości, aby określić płeć dziecka, wydarzy się to z pewnością na badaniu USG w 5 miesiącu ciąży. Lekarz zmierzy dziecko, sprawdzi, jak się rozwija i skontroluje pracę narządów. Zbada malucha pod kątem wystąpienia ewentualnych wad genetycznych. Dzięki badaniu USG jest też możliwość skontrolowania stanu łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Na wizycie lekarz powinien również przeprowadzić badanie położnicze, pomiar ciśnienia tętniczego oraz wykonać pomiar masy ciała. Na wizytę zabierz koniecznie ostatnie wyniki morfologi i badania moczu.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *