6 miesiąc ciąży. Co się dzieje z Tobą i dzieckiem?

6 miesiąc ciąży. Co się dzieje z Tobą i dzieckiem?

6 miesiąc ciąży jest ostatnim miesiącem 2 trymestru. Przypada na 23 tydzień i trwa do 27 tygodnia ciąży. Dokładnie połowę Waszej przygody masz już za sobą. Czekają Cię nowe wyzwania, intensywnie rośnie brzuch, robisz się cięższa. Zaczniesz odczuwać nowe nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne, ale wciąż będziesz mieć dość energii, by zająć się przygotowaniami do narodzin dziecka, postaraj się jak najlepiej wykorzystać ten czas. 6 miesiąc ciąży to moment, kiedy możesz poczuć się zmęczona swoim stanem i związanymi z nim ograniczeniami.

Co się dzieje z Tobą w 6 miesiącu ciąży?

W 6 miesiącu ciąża jest już zaawansowana. Dziecko bardzo intensywnie rośnie, a razem z nim szybko zmienia się Twoje ciało i samopoczucie. Mogą w tym czasie zacząć Cię dręczyć nowe ciążowe objawy. Zobacz, co się dzieje z Tobą w 6 miesiącu ciąży.

 

  • Zaparcia i wzdęcia, występują na skutek powiększania się macicy i ucisku na przewód pokarmowy. Zalecane jest picie większej ilości wody oraz wzbogacenie diety w dużą ilość błonnika. Unikaj produktów ciężkostrawnych. Pomocne na zaparcia jest picie kompotu z suszonych śliwek. Możesz również przygotować kisiel z siemienia lnianego i spożywać go samodzielnie lub dodawać do koktajlu.
  • Skurcze, najczęściej pojawiają się skurcze łydek. Dręczyć będą Cię przeważnie w nocy i są dosyć intensywne. Wystąpić mogą również drętwienia i mrowienia, zarówno w nogach, jak i rękach. Pomóc może leżenie z nogami uniesionymi do góry oraz wzbogacenie diety o produkty z dużą ilością magnezu.
  • Napięcia i bolesność w dolnej części brzucha. Powodowane są intensywnym rozciąganiem macicy oraz pojawiającymi się skurczami Braxtona – Hicksa. Dokuczliwe są zwłaszcza w nocy. Jeśli zaobserwowałaś mocne i częste napięcia brzucha, czujesz wyraźnie, że jest twardy i towarzyszy temu ból w dole brzucha, skonsultuj się z lekarzem.
  • Ból pleców i kręgosłupa. Obciążenie spowodowane rosnącym brzuchem, zła postawa oraz zmiana środka ciężkości ciała. To wszystko są powody bólów pleców, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ważne jest utrzymywanie poprawnej postawy. Bardzo pomocna, może okazać się wizyta u fizjoterapeuty, który pomoże wypracować dobre nawyki. Ulgę przyniesie też wykonywanie delikatnych ćwiczeń rozciągających.

Wymienione wyżej objawy, mogą być przyczyną braku snu. Pomimo senności i zmęczenia, możesz mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji. Postaraj się wyciszyć wieczorem, poczytaj książkę i nie myśl o czasie, który upływa, a sen wkrótce nadejdzie. Zadbaj też o swoje samopoczucie i zdrowie psychiczne. To zupełnie normalne, że w 6 miesiącu ciąży możesz być już zmęczona swoim stanem, oraz czuć rozdrażnienie. U progu trzeciego trymestru, kobiety odczuwają zmiany nastrojów i jest to naturalne zjawisko.

 

Dziecko w 6 miesiącu ciąży

Dziecko w 6 miesiącu ciąży porusza się już bardzo intensywnie, jego ruchów nie pomylisz już z niczym innym. Kopnięcia mogą być coraz bardziej bolesne, możesz nawet poczuć, kiedy ma czkawkę. U malucha można już zaobserwować dwie fazy, aktywności i czuwania. W tym okresie rozwijają się płuca i układ oddechowy oraz wykształca się układ odpornościowy.

W 6 miesiącu ciąży skóra jest nadal cienka i przezroczysta. Widać już brwi i rzęsy, a na głowie włosy. W dziąsłach zaczynają powstawać zalążki zębów stałych. Pod koniec drugiego trymestru maluch będzie ważył około kilograma i od teraz zacznie przybierać na wadze coraz szybciej.

 

Badania w 6 miesiącu ciąży

W 6 miesiącu ciąży czeka Cię badanie w kierunku cukrzycy. Jest to badanie stężenia glukozy we krwi i przebiega ono w kilku etapach. W przychodni musisz stawić się na czczo i na wstępie zostanie pobrana krew do analizy. Następnie otrzymasz do wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie. Kolejne badania stężenia glukozy zostaną pobrane równo po godzinie, a potem po dwóch. Na badanie trzeba zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu i zabrać coś do poczytania, ponieważ w trakcie badania nie wolno opuścić przychodni. W glukozę musisz zaopatrzyć się sama, warto wybrać taką o smaku cytrynowym lub pomarańczowym, jest zdecydowanie łatwiejsza do przyjęcia. W 6 miesiącu ciąży musisz wykonać jeszcze badanie ogólne moczu. Jeśli masz krew RH (-) musisz wykonać badanie przeciwciał anty-RH. Czasem lekarz może zlecić ponowne badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy.

admin

Related Posts