7 miesiąc ciąży. Ostatnia prosta do rozwiązania

7 miesiąc ciąży. Ostatnia prosta do rozwiązania

7 miesiąc rozpoczyna ostatni 3 trymestr ciąży. Trwa od 28 tygodnia do 31 tygodnia ciąży. Masz już 2/3 drogi za sobą i wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy poznasz swoje dziecko. Ekscytacja miesza się ze strachem przed czekającym Cię porodem. Dziecko intensywnie rośnie, a Ty robisz się coraz większa. Znów będziesz musiała się zmierzyć z trudnymi przypadłościami a duży brzuch będzie utrudniał wiele codziennych czynności. Dużo odpoczywaj, a już niedługo czeka Cię nagroda.

Co się dzieje z kobietą w 7 miesiącu ciąży?

Cała ciąża to czas wielkich emocji i huśtawki nastrojów. W 7 miesiącu ciąży uzmysławiasz sobie, że już niedługo będziesz tuliła w ramionach maleństwo. Czujesz ekscytację, ale jednocześnie ogarnia Cię strach i panika, zarówno przed porodem, jak i przed opieką nad noworodkiem. Początek 3 trymestru to idealny moment, aby zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia w grupie sprawią, że poczujesz się spokojniejsza i nabierzesz pewności siebie. Jest to też doskonała okazja, aby wybrać szpital, w którym chciałabyś rodzić.

Co się dzieje z Twoim ciałem w 7 miesiącu ciąży? Dolegliwości, z którymi zmagałaś się wcześniej pozostaną, a niektóre będą narastać. Spowodowane jest to tym, że robisz się coraz większa, a rosnące dziecko naciska na wiele narządów wewnętrznych. Masz problemy z oddychaniem, gdyż maluch uciska przeponę. Ucisk na układ pokarmowy powoduje problemy ze zgagą, wzdęciami i zaparciami, co w konsekwencji może powodować powstanie hemoroidów. Częste wizyty w toalecie są natomiast wynikiem uciskania na pęcherz moczowy. Możesz także doświadczyć problemów z nietrzymaniem moczu w sytuacjach wysiłkowych jak kichanie lub kaszel. Aby problem nie pogłębił się po porodzie, już teraz zacznij ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

Rosnący brzuch w dalszym ciągu będzie przyczyną problemów ze snem oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa.

 

Dziecko w 7 miesiącu ciąży

W 7 miesiącu ciąży u Twojego dziecka następuje intensywny rozwój mózgu. Tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Dziecko potrafi już przetwarzać informacje. Bardzo ważne jest, aby kobieta od tego momentu przyjmowała nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają rozwój mózgu dziecka. Spożywaj dużo tłustych ryb morskich, siemię lniane, orzechy, olej lniany. Dodatkowe porcje omega-3, znajdziesz też w niektórych preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży.

Dziecko otwiera oczy i pojawia się odruch mrugania. Obraz, jaki widzi, przypomina ciemny pokój z lekko przebijającym się światłem. Doskonale też słyszy dźwięki z zewnątrz i potrafi rozpoznać głosy najbliższych osób. Narządy malucha są coraz bardziej sprawne i z każdym dniem jego zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki wzrasta. W 31 tygodniu ciąży dziecko waży 1500 g i mierzy 45 cm.

 

Ułożenie dziecka w brzuchu

Na ostatnim etapie ciąży dziecko może przybierać różne pozycje. Wyróżniamy ułożenie  główkowe, miednicowe lub poprzeczne. Najbardziej pożądanym ułożeniem dziecka w brzuchu, jest ułożenie główkowe, gdyż tylko takie gwarantuje sprawny poród siłami natury. Do około 32 tygodnia ciąży dziecko znajduje się w brzuchu w pozycji dowolnej. Gdy zaczyna robić mu się ciasno obraca się do pozycji w jakiej przyjdzie na świat. Jeśli w 7 miesiącu ciąży maluch nie jest ustawiony jak do porodu, nie masz powodów do obaw, ma na to jeszcze czas do 36 tygodnia.

 

Skurcze w 7 miesiącu ciąży

Skurcze macicy w ciąży to podstawowe i ważne zjawisko. Twój organizm cały czas przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Pierwsze skurcze przepowiadające powinny zacząć pojawiać się po 20 tygodniu ciąży. Są to skurcze Braxtona-Hicksa i przygotowują macice do prawdziwych skurczy porodowych. Występują nieregularnie i wywołują ból podobny do menstruacyjnego. Nie stają się silniejsze ani częstsze. Z czasem łagodnieją i zanikają. Towarzyszy im dyskomfort związany z napięciem brzucha. Jeśli skurcze w 7 miesiącu ciąży występują częściej niż co godzinę, towarzyszy im ból krzyża lub uczucie rozpierania. Pojawiają się inne dolegliwości jak biegunka, plamienie, sączenie wód płodowych lub ogólne złe samopoczucie, udaj się natychmiast do szpitala, są to objawy przedwczesnego porodu.

 

USG w 7 miesiącu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży należy zgłosić się na obowiązkowe badanie ultrasonograficzne, tak zwane USG trzeciego trymestru. Ma ono na celu sprawdzenie, w jakiej kondycji oraz pozycji znajduje się dziecko, oraz łożysko. Jego wielkość i waga jest sprawdzana na podstawie takich parametrów jak obwód głowy, długość kości udowej, obwód brzucha. Wszystkie te dane pozwolą oszacować jak dziecko będzie wyglądało w dniu porodu i zaplanować czy pojawi się na świecie siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Lekarz skontroluje długość szyjki oraz ilość płynu owodniowego. Zdecydowanie jest to najprzyjemniejsze USG dla przyszłych rodziców, maluch jest już na tyle duży, że wyraźnie widać go na ekranie, może w czasie badania uraczyć słodką minką, albo oddawać się zabawie. Podglądanie swojego dziecka w brzuchu sprawia przyszłym rodzicom bardzo dużo radości.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *